Kupkův obraz Divertimento II se prodal za rekordních 90 milionů Kč

foto V pražské Galerii Kodl pokračovala 26. října 2020 předaukční výstava 250 uměleckých děl, které se budou dražit 29. listopadu na Žofíně. Na snímku je obraz Františka Kupky (1871–1957) Divertimento II.

Praha - Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II se na dnešní aukci v Praze prodal za 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Obraz se tak stal novým českým aukčním rekordem. Vyvolávací cena obrazu, který patří podle aukční síně k jednomu z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let, byla 30 milionů korun.

Další rekord na aukci padl v případě plátna Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll. Bylo zakoupeno za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky - jedná se o nejdražší prodané dílo žijícího autora. Rekordní byla i aukce jako celek - celková vyvolávací částka 210 milionů byla navýšena téměř o stejnou sumu a poprvé byla překonána hranice 400 milionů korun v jedné aukci. Jedná se tak o nejúspěšnější dražbu v historii České republiky, sdělila ČTK po aukci za pořádající Galerii Kodl Terezie Kaslová.

Dosavadní tuzemský aukční rekord patřil obrazu Piková dáma od malířky Toyen, který se letos v říjnu prodal za 78,65 milionu korun včetně aukční přirážky.

Abstraktní malby Františka Kupky dlouhodobě obsazují první místa českého aukčního žebříčku. V první desítce jich má po dnešku čtyři, tři příčky v top ten patří Oskaru Kokoschkovi a dvě místa Toyen.

Dnešní aukce Galerie Kodl v Praze na Žofíně nabídla na 250 uměleckých děl. Kvůli platným opatřením proti koronaviru se dražilo převážně přes internetové platformy, v sále bylo jen šest dražitelů, dražilo se i po telefonu. Kupkova malba našla nového majitele po rychlých příhozech, dražba trvala několik minut. "Protože jsem ze staré školy, nikdy bych si neuměl představit, že takto velký úspěch se dá vytvořit před prázdným sálem," řekl Martin Kodl, majitel aukční síně.

Název Kupkova obrazu Divertimento se váže k italské hudební terminologii a označuje odlehčenou či zábavnou instrumentální skladbu. Hudba, jejímž byl Kupka velkým obdivovatelem, se do malířovy práce propisovala již od raných děl a později se mu opakovaně pod rukama proměňovala v hry linií a tvarů. Obraz je svázán s Divertimentem I, jež je ve sbírkách newyorského Guggenheimova muzea, a s dvojicí obrazů Hot Jazz (I a II, 1935), na niž obě Divertimenta navazují.  

Další Kupkovo atraktivní plátno Růžový klobouk vytvořené v letech 1907 až 1909 mělo vyvolávací cenu 25 milionů korun a vydražilo se za 34,8 milionu korun. Bylo tak druhým nejdražším dílem dnešní aukce.

Zájmu kupujících se těšila i poválečná díla Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci bylo plátno Sesutý signál z roku 1963, které se prodalo za 13,9 milionu korun, vyvolávací cena byla šest milionů). Za obraz Křižovatka slepých ptáků z roku 1926 kupující zaplatil 5,5 milionu korun, vyvolávací cena byla 1,5 milionu.

Obsáhlá kolekce prezentovala průřez tvorbu Emila Filly od raných děl až po poválečné práce. Mezi nejvýraznější patřil obraz Džbán a flétna prodaný za 12,4 milionů a Zátiší s mandolínou vydražené za 12 milionů korun. Futuristicky laděná práce Josefa Čapka Střelená vrána z roku 1936 se vydražila za 9,7 milionu korun.

Součástí aukce byla charitativní dražba ve prospěch Centra Paraple, které dostane 2,975 milionu korun. Vojenský fond solidarity dostane 280.000 korun za dražbu hodinek Orlík české značky Prim.

Pištěkova pocta motoristickému sportu se prodala za 21,2 milionu Kč 

Obraz malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll se na dnešní aukci v Praze prodal za 21,2 milionu korun. Obraz se stal nejdráže prodaným dílem žijícího autora v tuzemsku. I s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatí 25,44 milionu korun. Vyvolávací cena díla inspirovaného autorovým oblíbeným prostředím automobilových závodů byla 15 milionů. Pištěk na díle pracoval s přestávkami čtvrt století a vložil do něj i osobní poselství.

Obraz Theodora Pištěka nazvaný Adieu, Guy Moll (2017) na výstavě v Domě umění města Brna (na snímku z 24. září 2019). Vpravo je kurátor výstavy Martin Dostál. Dosud nejdráže prodaným dílem žijícího autora v tuzemsku byla socha LacrimAu od argentinsko-českého umělce Federika Díaze. Zlatá kapka zhotovená pro Expo 2010 v čínské Šanghaji, se v listopadu 2017 prodala v aukci za 6,5 milionu korun. Díazovo dílo před třemi roky překonalo hyperrealistickou malbu Theodora Pištěka nazvanou Racek letící do snu, která se v listopadu 2014 prodala za 2,9 milionu. Předtím bylo nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora jiné Pištěkovo dílo Na návštěvě u Harrachů, které se v roce 2013 vydražilo za 2,7 milionu korun.

Obraz Adieu, Guy Moll začal Pištěk malovat v roce 1992 inspirován silným příběhem francouzského automobilového závodníka Guye Molla. Přestože Moll zahynul ve 24 letech a jeho profesionální závodní kariéra trvala jen dva roky, dokázal se zapsat do dějin tohoto sportu tak silně, že je dodnes považován za největší motoristický talent v historii tohoto sportovního odvětví. Mladík svého času ohromil i Enza Ferrariho, který ho angažoval ve svém závodním týmu.

Dominantním motivem kompozice je lesknoucí se červený závodní automobil Alfa Romeo, předchůdce monopostů Ferrari, s číslem sedm na chladiči. Obraz je namalován v hyperrealistickém stylu, autor na něj ale jakoby přilepil významotvorné vzkazy: černobílá fotografie s utrženým rohem a autogramem závodníka, na spodní části automobilu je páskou přilepen a připínacím špendlíkem připevněn útržek papíru s francouzským rozloučením Adieu.

Osmaosmdesátiletý Theodor Pištěk je všestranným umělcem. Kromě filmových kostýmů, které ho nejvíce proslavily a za něž získal Oscara, se věnuje také malbě. Tu považoval vždy ve svém životě za hlavní. Jako malíř začínal nejprve s módní strukturální a geometrickou abstrakcí, pak se naopak obrátil k realismu, který až imituje fotografii.

Pištěk proslul také jako automobilový závodník. Jezdil terénní soutěže, závody do vrchu i na okruzích a v roce 1972 byl dokonce nominován do československého reprezentačního družstva v automobilových soutěžích na okruzích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď