Kupkovi odhalí ve Francii podobný pomník, jaký má v Opočně

foto Památník s bustou abstraktního malíře Františka Kupky bude 17. listopadu odhalen ve francouzském městě Putaux. Právě v tomto městě Kupka, který převážnou část života prožil ve Francii, před 60 lety zemřel. Na snímku z 15. listopadu je jeho památník v Opočně na Rychnovsku, kde se roku 1871 narodil.

Opočno (Rychnovsko) - Památník s bustou abstraktního malíře Františka Kupky bude v pátek odhalen ve francouzském městě Putaux. Právě v tomto městě Kupka, který převážnou část života prožil ve Francii, před 60 lety zemřel. Odhalení se zúčastní i zástupci Opočna na Rychnovsku, neboť toto město sehrálo u vzniku památníku v Putaux zásadní roli. Památník ze skla a mramoru je z dílny českého akademického sochaře Mariana Karla.

Dnes by měl být památník s bronzovou bustou u galerie moderního umění v Puteaux usazen, řekla ČTK tajemnice Městského úřadu Opočno Renáta Černá. "Slavnostní odhalení je naplánované ale až na pátek," dodala. Kromě ní pojede do Francie z opočenské radnice i starostka Šárka Škrabalová a její asistentka Olga Stojanová.

V Opočně se slavný malíř českého původu v roce 1871 narodil a obdobný památník tam stojí od letošního června. "Bustu získalo město Puteaux prostřednictvím města Opočna od galeristy Vladimíra Lekeše, který spravuje uměleckou sbírku po Kupkovu mecenáši, továrníkovi Jindřichu Waldesovi. Pan Lekeš bustu daroval nám, abychom ji darovali městu Puteaux. Pro ně byl totiž po právní stránce problém, aby přijalo takový dar od fyzické osoby. Proto se při naší návštěvě bude podepisovat i darovací smlouva mezi oběma městy," uvedla Černá.

Památník s bustou abstraktního malíře Františka Kupky bude 17. listopadu odhalen ve francouzském městě Putaux. Právě v tomto městě Kupka, který převážnou část života prožil ve Francii, před 60 lety zemřel. Na snímku z 15. listopadu je jeho památník v Opočně na Rychnovsku, kde se roku 1871 narodil. Památník z mramoru a skla, který bustu slavného malíře nese, pro obě města navrhl a vyrobil akademický sochař Marian Karel. "Pan Lekeš nechal vyrobit dva odlitky, jeden pro Opočno a jeden pro město Puteaux. Z originálu lze odlít až šest odlitků, aby je bylo možné ještě považovat za originály," dodala Černá.

Autorem bronzové busty, na které se autorsky podílel i samotný Kupka, je sochař Jan B. Vlach. Socha měla pohnutý osud. Továrník Jindřich Waldes, Kupkův nejbližší přítel a neúnavný podporovatel, získal bustu přímo od něho. V roce 1939 ji zabavilo gestapo spolu s dalšími uměleckými díly Jindřicha Waldese. Později byla umístěna v Národní galerii v Praze. V roce 1996 ji v restitucích dostali zpět Waldesovi dědici. Lekeš, který pro ně uměleckou sbírku spravuje, už dříve poskytl bustu také pro památník v Opočně.

František Kupka patří k zakladatelům abstraktního malířství, svá klíčová díla v tomto směru vystavil na pařížském Podzimním salonu v roce 1912, pro dějiny světového výtvarného umění zásadní události. Kupka tehdy představil obrazy Amorfa - Dvoubarevná fuga a Amorfa - Teplá chromatika, na nichž se mimo jiné pokusil zachytit různé fáze pohybu.

Kupka, kterého odborníci označují jako prvního abstraktního malíře, se narodil 23. září 1871 v Opočně, zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957. Jeho díla jsou součástí světových sbírek a mezi sběrateli jsou velmi ceněná. Například Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV se prodal za 22,1 milionu korun a obraz Tvar modré za 55,75 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď