Kulhánek jednal se Polskem o situaci na polsko-běloruské hranici

foto Bývalý ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Praha - Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes hovořil se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem o situaci na polsko-běloruských hranicích. Vyjádřil Polsku podporu a zopakoval připravenost pomoci, uvedl na twitteru.

U hranic na běloruském území již táboří tisíce migrantů, hlavně z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Varšava a EU obviňují Minsk, že migrační krizi vyvolal v odvetě za sankce, uvalené na autoritářský režim Alexandra Lukašenka za porušování lidských práv při potlačování protirežimních protestů. Lukašenko obvinění odmítá.

"Diskutovali jsme o hrozné situaci na polsko-běloruské hranici. Vyjádřil jsem Polsku podporu a zopakoval naši připravenost k bilaterální pomoci, pokud bude potřeba," uvedl Kulhánek. V pondělí budou téma probírat ministři zahraničí EU a také šéfové diplomacií Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Poslanecký klub ODS v sobotu vyzval vládu v demisi, aby Česko vyslalo policisty do Polska, kde by pomohli se zvládáním krize. Česká vláda by měla podle ODS podpořit jakákoliv opatření, která přijmou unijní orgány proti běloruskému režimu. Kulhánek v reakci v sobotu uvedl, že vláda je s polskou stranou v kontaktu, pomoc nabízela a v případě zájmu pomůže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď