Kučerov může převzít v Las Vegas tři ceny NHL

foto Hokejista Tampy Bay Lightning Nikita Kučerov.

Las Vegas - Ruský hokejový útočník Nikita Kučerov může na slavnostním vyhlášení cen v Las Vegas převzít tři prestižní trofeje. Šestadvacetiletá opora Tampy Bay má jistou Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL a je v nominaci také na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části i Ted Lindsay Award pro nejlepšího hokejistu podle Hráčské asociace NHLPA. Slavnostní vyhlášení začne ve čtvrtek ve 2:00 SELČ.

Kučerov nasbíral v 82 zápasech 128 bodů za 41 branek a 87 asistencí. Bylo to nejvíce od sezony 1995/96, kdy produktivitě kraloval Mario Lemieux z Pittsburghu se 161 body (69+92) ze 70 utkání a na druhém místě měl tehdy jeho spoluhráč Jaromír Jágr 149 bodů (62+87) z 82 duelů.

Pro Kučerova je Art Ross Trophy první individuální cenou v kariéře v NHL a konkurenty na Hart Trophy jsou mu další útočníci Sidney Crosby z Pittsburghu a Connor McDavid z Edmontonu. Crosby už kraloval v hlasování Asociace profesionálních hokejových novinářů v letech 2007 a 2014 a McDavid v roce 2017. Loni získal Hart Trophy útočník Taylor Hall z New Jersey.

McDavid má naději na třetí zisk Ted Lindsay Award za sebou. Vedle něj a Kučerova je třetím kandidátem další ofenzivní hvězda Patrick Kane z Chicaga, jenž na tuto cenu dosáhl v roce 2016.

Atakovat zisk většího počtu cen mohou ale především zástupci Tampy Bay, která kralovala základní části suverénně se 128 body a předčila Calgary a Boston o 21 bodů.

Kouč Jon Cooper se uchází o Jack Adams Award spolu s Craigem Berubem ze St. Louis a Barrym Trotzem z New York Islanders. Victor Hedman jako obhájce kandiduje na Norris Trophy po nejlepšího obránce spolu s Brentem Burnsem ze San Jose a Markem Giordanem z Calgary a Sergej Vasilevskij na Vezina Trophy po nejlepšího brankáře s Benem Bishopem z Dallasu a Robinem Lehnerem z New York Islanders.

Skvělou sezonu může korunovat dalšími cenami Ryan O'Reilly ze St. Louis, který po triumfu ve Stanleyově poháru převzal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off. Je v nominaci jak na Frank J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka s Patricem Bergeronem z Bostonu a Markem Stonem z Vegas, tak i na Lady Byng Trophy pro hokejového gentlemana s Aleksanderem Barkovem z Floridy a Seanem Monahanem z Calgary.

Na tři trofeje by mohl dosáhnout i Lehner. Spolu s Thomasem Greissem získali William M. Jennings Trophy pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek. Vedle Vezina Trophy je v nominaci i na Bill Masterton Trophy za oddanost hokeji spolu s Nickem Folignem z Columbusu a Joem Thorntonem ze San Jose.

Calder Trophy pro nejlepšího nováčka získá buď gólman Jordan Binnington ze St. Louis, obránce Rasmus Dahlin z Buffala, či útočník Elias Pettersson z Vancouveru.

Nominace na ceny NHL v sezoně 2018/19:

Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Sidney Crosby (Pittsburgh), Nikita Kučerov (Tampa Bay), Connor McDavid (Edmonton).

Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč podle členů Hráčské asociace NHLPA): Patrick Kane (Chicago), Nikita Kučerov (Tampa Bay), Connor McDavid (Edmonton).

Vezina Trophy (nejlepší brankář): Ben Bishop (Dallas), Robin Lehner (NY Islanders), Sergej Vasilevskij (Tampa Bay).

Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Jordan Binnington (St. Louis), Rasmus Dahlin (Buffalo), Elias Pettersson (Vancouver).

Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Patrice Bergeron (Boston), Ryan O'Reilly (St. Louis), Mark Stone (Vegas).

Jack Adams Award (nejlepší trenér): Craig Berube (St. Louis), Jon Cooper (Tampa Bay), Barry Trotz (NY Islanders).

James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Brent Burns (San Jose), Mark Giordano (Calgary), Victor Hedman (Tampa Bay).

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Aleksander Barkov (Florida), Sean Monahan (Calgary), Ryan O'Reilly (St. Louis).

Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Nick Foligno (Columbus), Robin Lehner (NY Islanders), Joe Thornton (San Jose).

Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Mark Giordano (Calgary), Wayne Simmonds (Nashville), Justin Williams (Carolina).

King Clancy Trophy (za vůdčí schopnosti a humanitární činnost): Oliver-Ekman Larsson (Arizona), Henrik Lundqvist (NY Rangers), Jason Zucker (Minnesota).

Cena pro generálního manažera roku: Doug Armstrong (St. Louis), Don Sweeney (Boston), Don Waddell (Carolina).

Přehled už jistých vítězů trofejí:

Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Nikita Kučerov (Tampa Bay) - 128 bodů.

Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Alexandr Ovečkin (Washington) - 51 branek.

William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Robin Lehner, Thomas Greiss (New York Islanders) - 196 inkasovaných gólů,

Conn Smythe Trophy (pro nejužitečnějšího hráče play off): Ryan O'Reilly (St. Louis).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď