Kubera je pro zlepšení znalosti slovenštiny mezi českými dětmi

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Bratislava - České děti přestávají rozumět slovenštině a pro změnu tohoto stavu existuje prostor hlavně v oblasti kultury. Při dnešní návštěvě Slovenska to novinářům řekl předseda českého Senátu Jaroslav Kubera, který se v Bratislavě setkal se slovenským prezidentem i s předsedou parlamentu.

"České děti přestávají rozumět slovenštině. Slovenské děti jsou na tom líp, protože je mnohem více českých pořadů a pohádek, které sledují na Slovensku. Mohli bychom něco udělat tak, aby děti nezapomínaly a slovenštině rozuměly. Je mnoho prostoru zejména v kultuře," řekl Kubera, který na svou první zahraniční cestu ve funkci šéfa horní komory parlamentu zamířil právě na Slovensko.

Kubera vyjádřil údiv nad tím, že v Česku je mnohem obtížnější dostat se k pořadům vysílaným ve slovenštině než na Slovensku k českým. "My starší vzpomínáme na (televizní) pondělky, protože byla (vysílána) slovenská inscenace, díky tomu všichni slovensky rozuměli," uvedl 71letý Kubera, který v minulosti na Slovensku 20 let pracoval.

Předseda českého Senátu po schůzce se šéfem slovenském sněmovny Andrejem Dankem řekl, že se na Slovensku zajímal i o pravidla komunálních voleb. Na Slovensku jsou na rozdíl od Česka starostové obcí a primátoři měst voleni přímo obyvateli.

Danko a Kubera hovořili rovněž o oslavách letošního kulatého výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu. "Taková výročí se mají slavit a nikoli z toho dělat silnou politickou záležitost," řekl Kubera.

Předseda slovenské sněmovny Danko připomenul tradici, že vrcholní čeští a slovenští politici po nástupu do úřadu zamíří na svou první zahraniční cestu do druhého státu někdejší československé federace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 17°C

Celá předpověď