Kuba kvůli krizi zavádí přídělový systém na některé produkty

foto Ilustrační foto - Symbolem Havany se staly americké sedany, další pozoruhodnou skupinou jsou sovětské vozy ze 60. až 80. let, kdy kvetla spolupráce "pomeranče za auta" v rámci komunistického bloku. Vedle volh (na snímku), které jsou vzhledem ke své prostornosti pro kolektivní taxi nejpoužitelnější, tu jezdí hlavně moskviče a lady, ty poslední jsou k vidění i v nejnovějších modelech.

Havana - Kubánská vláda v pátek oznámila, že kvůli vážné ekonomické krizi v zemi spouští přídělový systém na kuřata, vejce, rýži, fazole, mýdlo a další nedostatkové základní produkty. S odvoláním na kubánskou státní tiskovou agenturu o tom informovala agentura AP.

Kubánská ministryně obchodu Betsy Díazová Velázquezová ze zhoršení hospodářské situace obvinila administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zpřísnila obchodní embargo na Havanu.

Podle ekonomů ale za ekonomickou krizi na Kubě může stejnou nebo větší měrou i pokles pomoci dovážené ze spřátelené Venezuely. Ta je pro Kubu klíčovým partnerem, protože ostrovní zemi navzdory zoufalé situaci vlastní ekonomiky stále poskytuje surovou ropu. Dodávky této suroviny, kterou Kuba využívá v energetice a pro získávání tvrdé měny na otevřených trzích, však klesly o dvě třetiny.

Kuba dováží zhruba dvě třetiny potravin za asi dvě miliardy USD ročně (46 miliard Kč). Krátké výpadky v dostupnosti jednotlivých položek jsou běžné již roky. V posledních měsících ale chybí stále větší množství výrobků a na nedostatkové zboží, jako jsou kuřata nebo mouka, se do několika minut utvoří fronty, píše AP.

Některé produkty jsou na příděl už v mnoha částech země, obchody například omezují množství, jaké si jedinec může zakoupit. Týká se to například kuchyňského oleje. Nové opatření se podle AP patrně dotkne celé země, kde žije 11 milionů lidí.

Obchody s potravinami jsou na Kubě státní a každý Kubánec má k dispozici potravinové lístky. Položky jako kuřata, mýdlo, rýži, fazole, vejce a podobně si nově Kubánci budou moci zakoupit jen v omezeném množství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 24. června 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď