KSČM si v Praze připomněla 80. výročí podpisu mnichovské dohody

foto Asi stovka komunistů a jejich příznivců si 30. září 2018 na Palachově náměstí v Praze připomněla k 80. výročí podespání mnichovské dohody. Na shromáždění vystoupila členka KSČM a kandidátka strany na primátorku Prahy Marta Semelová (vpravo).

Praha - Asi stovka příznivců KSČM si odpoledne v Praze připomněla 80. výročí podepsání mnichovské dohody. Shromáždění na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem začalo ve 14:00 českou a slovenskou hymnou, poté s projevy vystoupila například členka strany Marta Semelová nebo předseda strany Vojtěch Filip.

V Praze byl odpoledne pořádán i protestní pochod kolem ambasád zemí, které podepsaly mnichovskou dohodu. Z Malostranského náměstí v Praze vyrazilo šest účastníků. Kvůli zákazu části trasy pochodu nemohli projít kolem velvyslanectví Velké Británie, trasa proto vedla kolem italského k německému a končila před francouzským velvyslanectvím. Pochod svolal zastupitel ze středočeské obce Milovice Zdeněk Milata (KSČM).

Asi stovka komunistů a jejich příznivců si 30. září 2018 na Palachově náměstí v Praze připomněla k 80. výročí podespání mnichovské dohody. Podpisem dohody 29. září 1938 představitelé evropských mocností - premiér Velké Británie Neville Chamberlain, předseda francouzské vlády Édouard Daladier, italský diktátor Benito Mussolini a německý vůdce Adolf Hitler odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území Německu.

"Francie a Velká Británie zradily Československou republiku, prý proto, aby zachránily mír v Evropě (...), vědomě orientovaly fašistické Německo na východ, vědomě přehlížely nabídku Sovětského svazu, zradu Československa připravovala tajná diplomacie a cíleně rozbíjela spolu s pátou kolonou henleinovců náš stát zevnitř," uvedli komunisté na závěr v prohlášení. Setkání ukončili zhruba po hodině přehráním husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Mnichovská dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď