KSČM neprosadila, aby Sněmovna odmítla postup Senátu vůči Radě ČT

foto Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny 1. prosince 2020 v Praze.

Praha - Sněmovna se odmítla zabývat návrhem KSČM, aby označila kritiku Senátu vůči Radě České televize za nabourávání demokratického právního státu. Snahu komunistů podpořili v podstatě jen zástupci SPD a Trikolóry. Žádná z těchto stran zastoupení v horní komoře Parlamentu nemá.

Sněmovna měla podle poslance KSČM Jiřího Valenty odmítnout "jakékoli pokusy Senátu o politické zásahy do nezávislosti Rady České televize a její kontrolní činnosti". Dolní komora měla také vyzvat Senát, "aby upustil od jakékoli dalšího nabourávání principů demokratického právního státu a parlamentní demokracie, mezi které nepochybně patří také svrchovaná a politicky nezávislá činnost Rady České televize". Pro projednání návrhu hlasovalo pouze 38 ze 183 přítomných poslanců.

Valentův návrh se týkal usnesení Senátu z 19. listopadu, v němž horní komora konstatovala, že odvolání dozorčí komise Radou České televize nebylo v souladu se zákonem o České televizi. Senát současně požádal volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se pochybeními rady zabýval a v případě jejich potvrzení zvážil odvolání radních, kteří se chyby dopustili.

Rada ČT podle senátorů nepostupovala transparentně, odvolání členů dozorčí komise řádně nezdůvodnila a nepostupovala podle zákona, když odvolala dozorčí komisi jako celek, nikoli pouze její jednotlivé členy.

Rada podle jejího místopředsedy Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako svého poradního orgánu. Odvolání dozorčí komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena 1,5 milionu byla zhruba o půl milionu vyšší než znalecký posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantský. Později nicméně rada na mimořádném jednání podle části senátorů na základě stejných podkladů nákup schválila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -6°C

Celá předpověď