Kryproměny posilují, ethereum je na rekordu a bitcoin se mu blíží

foto Logo digitální měny bitcoin.

Londýn - Kryptoměny zahájily týden růstem. Bitcoin překonal 66.000 dolarů (přes 1,4 milionu Kč) a pohybuje se poblíž rekordu, zatímco druhá největší kryptoměna ethereum vystoupila na dosavadní maximum. Podle analytiků k tomu přispívají pozitivní zprávy ohledně kryptoměn a také obavy z inflace.

Krátce po 14:00 SEČ se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk obchodoval za 65.809 dolarů, a za posledních 24 hodin si tak připisoval asi 6,3 procenta. Vystoupil až na 66.327,40 dolaru, rekord z poloviny října činí 66.974,77 USD.

Druhá největší kryptoměna ethereum se ve stejnou dobu prodávala za 4742 dolarů, a za 24 hodin tak vykazovala růst o 2,9 procenta. Předtím vystoupila na dosavadní maximum 4767,55 dolaru.

Od začátku října se cena kryptoměny ethereum zvýšila přibližně o 59 procent a cena bitcoinu o 51 procent. Investoři minulý měsíc příznivě přijali spuštění prvního fondu ETF, který se zaměřuje na futures na bitcoiny. Někteří se chtějí pomocí těchto takzvaných kryptoaktiv zajistit proti inflaci.

"Ethereum se částečně veze na obecném zájmu o kryptoměny a posilování bitcoinu. Což souvisí s obavami z rostoucí inflace i větší akceptací kryptoměn u amerických investorů po spuštění fondu ProShares. Na rozdíl od bitcoinu je ale ethereum díky nižší ceně opticky dostupnější a podle mého názoru má i do budoucna větší růstový potenciál. Pro ethereum hovoří i modernější blockchain. Nicméně dominantní pozici bitcoinu ještě dlouho neohrozí," řekl ČTK ředitel největšího českého obchodníka s kryptoměnami Bit.plus Martin Stránský.

Největší australská banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) minulý týden oznámila, že nabídne jako první velká banka v zemi drobným klientům možnost obchodovat s kryptoměnami. Zprvu umožní investice do deseti z nich, včetně etherea. Kladně se k této třídě aktiv vyjádřila singapurská vláda a k růstu kryptoměn přispěla i pozitivní nálada na akciových trzích.

Minulý týden napsal čerstvě zvolený starosta New Yorku Eric Adams, že chce první tři výplaty v bitcoinech a že z New Yorku hodlá učinit centrum odvětví kryptoměn. Podobně se předtím vyjádřil starosta města Miami.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď