Krymský student zabil v Kerči 19 lidí, motiv policie nezná

foto Sanitky a policie před školou v Kerči na Krymu, kde vybuchlo podomácku vyrobené zařízení.

Moskva - Hromadná vražda devatenácti lidí ve škole na anektovaném Krymu dnes vyděsila ruskou veřejnost, která podobné zprávy spojovala spíš s často kritizovanými poměry v USA. Student čtvrtého ročníku odborného učiliště Vladislav Rosljakov v Kerči vstoupil do školy s puškou, vystřílel všechny náboje, odpálil výbušné zařízení umístěné ve školní jídelně a sám se zastřelil. Přes padesát lidí bylo při útoku zraněno, šestnáct z nich podle lékařů bojuje o život.

Motivy Rosljakovova činu nejsou jasné. "Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí," řekl listu RBK nejmenovaný studentův známý. Podle jiné verze Rosljakov přišel do školy se zbraní v ruce, aby zabil spolužačku, která neopětovala jeho lásku. Útočník údajně nebyl ve styku s extremisty, trestán nikdy nebyl.

Podomácku zhotovená bomba byla naplněná hřebíky a šrouby. Ve školní šatně pak policie našla mezi Rosljakovovými věcmi další trhavinu, kterou zneškodnila. Zbraň podle oficiální zprávy držel student legálně od letošního září.

Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin agentuře TASS řekl, že policisté se zajímají, zda mohl Rosljakov svůj čin spáchat pod vlivem jiné osoby, případně zda v tragédii sehrála roli něčí nečinnost. Bližší podrobnosti neuvedl.

Policie prohledala útočníkovo bydliště a předvedla k výslechu Rosljakovovu matku. Šéf regionu Sergej Aksjonov vyhlásil v Kerči třídenní smutek a zároveň stav nouze. Situace je ale podle něj pod kontrolou. "Není to terorismus, je to lokální událost," řekl Aksjonov v televizi Rossija 24.

O tragédii hovořili v ruských médiích očití svědkové. "Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel," vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. "Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé," dodal.

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič obvinil z možné odpovědnosti za tragédii v Kerči Ukrajinu. Město leží na východním cípu ukrajinského Krymu, který Rusko v roce 2014 násilně obsadilo a vyhlásilo za své území. V kerčské tragédii je podle Klinceviče "patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková naopak varovala před unáhlenými soudy. "Viníci budou zaslouženě potrestáni. Prosím všechny, aby zachovali klid, nepodléhali panice a nešířili unáhlené závěry. Nesmíme hledat a vyrábět nepřátele," citovala agentura TASS Matvijenkovou.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov popřel informace části ruského tisku, že prezident Vladimir Putin by kvůli střelbě v Kerči mohl změnit svůj dnešní program. Putin v nepříliš vzdáleném Soči jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Podle Peskova jsou informace o změně Putinova programu nepodložené.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď