Krojovaní chlapci v Lanžhotě obchází na Velikonoční pondělí 20 domů

foto Na tradiční koledu se na Velikonoční pondělí 18. dubna 2022 vydali krojovaní chlapci v Lanžhotě na Břeclavsku. Lanžhot patří k centru Podluží, kde se tyto zvyky stále dodržují.

Lanžhot (Břeclavsko) - Asi 15 krojovaných chlapců vyrazilo dnes do ulic v Lanžhotě na Břeclavsku, aby na Velikonoční pondělí vyšlehali dívky z lanžhotské chasy. Naplánovali si obejít dvacítku domů. ČTK to řekl jeden z členů chasy Ludvík Prajka. Podle něj je dobře, že už nejsou žádná omezení. V minulých dvou letech platila o Velikonocích různá omezení spojená s opatřeními zavedenými kvůli pandemii koronaviru.

V lanžhotské chase je necelá třicítka chlapců. Zhruba polovina se jich vydala k děvčatům. "Navštívíme 19 až 20 domů holek, co u nás chodí v kroji. Je super, že už nejsou žádná omezení a můžeme jít za děvčaty, vidět se s nimi. Když byla omezení, nechodili jsme. Tak doufáme, že už to teď bude v pořádku a budeme moci chodit každý rok," uvedl Prajka.

Kvůli koronaviru byla v posledních dvou letech různá omezení, některá omezovala setkávání většího počtu lidí. "U nás se kluci vrátili do normálního života. Bývá zvykem, že jdou z velikonoční zábavy a zpívají děvčatům před barákem a vybírají vajíčka. To už se u nás uskutečnilo, teď chodí po děvčatech a šlehají je. Zase se rozběhlo společenské dění," uvedl starosta Josefova na Hodonínsku Vojtěch Pospíšil (KDU-ČSL).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď