Krobot si v Brně vyzkoušel operní režii, nastudoval Kouzelnou flétnu jako sci-fi

foto Generální zkouška operní inscenace Kouzelná flétna, kterou v Národním divadle Brno nastudoval divadelní a filmový režisér Miroslav Krobot.

Brno - Divadelní a filmový režisér Miroslav Krobot si v Národním divadle Brno poprvé vyzkoušel práci na plnohodnotné operní produkci. Nastudoval Kouzelnou flétnu Wolfganga Amadea Mozarta, které vtisknul atmosféru vědeckofantastického filmu. "Chceme se inspirovat rozmanitostí Mozartovy hudby a komediálním potenciálem libreta a nastudovat vizuálně, hudebně a herecky přitažlivou inscenaci," uvedl Krobot v tiskové zprávě. Premiéra bude 13. dubna.

Fotogalerie

Mozartova Kouzelná flétna je v podstatě pohádkovým příběhem o naději a lásce. Přestože dílo vzniklo pro lidové publikum, je zároveň protkané mnoha různými symboly.

"Udělat tu operu tak, aby byla přesvědčivá a zajímavá, je na Kouzelné flétně nejtěžší. Aby nebyla jenom pohádkovým klišé," popsal Krobot. Při hledání vizuální podoby se scénografem Andrejem Ďuríkem našli inspiraci ve fantastice. "Nás s Andrejem Ďuríkem oba vizuálně bavily takové ty prastaré Star Treky ze 60. a 70. let, které jsou už dneska v podstatě pohádkové a svým způsobem vlastně dojemné,“ uvedl režisér.

V Mozartově opeře Tamino hledá za pomoci kouzelné flétny, upovídaného ptáčníka Papagena a tří zlobivých malých Géniů krásnou Paminu, kterou unesl od její matky, Královny noci, mocný Sarastro. V brněnské inscenaci příběh nově propojili osudem vesmírné lodi, která kvůli poruše skončí neplánovaně na oběžné dráze neznámé planety. Posádka se přenese na povrch, aby tam strávila řadu let snahou získat znovu kontrolu nad lodí.

Jako Sarastro se představí Jiří Sulženko nebo David Szendiuch, úlohu Tamina svěřil režisér Petru Nekorancovi a Danielu Matouškovi. Jako Královna noci alternují Martina Masaryková a Doubravka Součková. Paminu zpívají Jana Šrejma Kačírková a Andrea Široká, Papagena nastudovali tři pěvci, a to Tadeáš Hoza, Roman Hoza a Jan Šťáva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď