Krize ve Venezuele ztěžuje mladým milostný život, píše AFP

foto Mladý pár tančí na pláži venezuelského města La Guaira během tradičního karnevalu na snímku z 24. února 2020.

Caracas - Když chtějí být John a Amanda spolu sami, uchylují se do rodinného domu. Když Carlos nemá peníze, vzdává se milostných dobrodružství a Oriana nakupuje antikoncepci na černém trhu. Milostný život mladých lidí ve Venezuele je v době krize těžký, píše agentura AFP.

V krásných tropických zahradách Ústřední venezuelské univerzity v Caracasu není žádnou zvláštností spatřit páry studentů a studentek, jak se ve stínu palmy líbají. A když se chce John pomilovat, odebere se s Amandou do dětského pokoje v prvním patře rodinného domu v době, kdy jeho malá sestřička a rodiče spí v přízemí. "Je to lepší, když nikdo není doma," říká John.

Za dva roky svého vztahu si John a Amanda nikdy nemohli dovolit zaplatit pokoj v hotelu. Soukromí hotelového pokoje totiž něco stojí: v přepočtu 230 Kč na šest hodin. Mladý pár však nemá jiné prostředky než kapesné. Ve Venezuele je minimální mzda kolem 138 Kč za měsíc.

Pro Johna je nezávislost a vlastní byt jenom snem. Ve Venezuele vedla devalvace místní měny bolívaru k tomu, že vzrostl počet transakcí v dolarech. Podle institutu Ecoanalitica se loni uskutečnila polovina všech plateb v amerických dolarech. Avšak k dolarům se dostane jen menšina.

Carlos, který si vydělává jako grafik, je schopný utratit až 100 dolarů (asi 2300 Kč) za jeden večer ve společnosti mladé ženy, a to za pití, večeři, taxi a motel, jemuž dává přednost před rodným domkem, kde ve svých jednatřiceti letech dále žije.

Takový život si však může dovolit jen v "tučných měsících", kdy se mu podaří sehnat až 400 dolarů (9200 Kč). Jinak se musí milostných záletů vzdát.

Když sedmatřicetiletá Jhoanna hledá milence na seznamovací aplikaci Tinder, vždy se ptá na jejich finanční situaci. Je zvyklá platit si polovinu útraty, a to je trochu nezvyklá praxe v zemi, kde muži obvykle platí všechno.

Ale Jhoanna se drží svého pravidla: nikdy neplatí za hotelový pokoj a prezervativy, které od svých partnerů požaduje. "Žádná čepička, žádné milování," hlásá.

Jhoanna konstatuje, že nabídka partnerů klesá v závislosti na tom, jak Venezuelci prchají před ekonomickou krizí. Podle OSN si od konce roku 2015 sbalilo kufry 4,5 milionu lidí.

Z emigrace měli paradoxně výhodu Oriana a António. Když Antóniova rodina odjela do Španělska za lepším životem, mohli se mladí lidé usídlit v jejich bytě.

"Žijeme jako manželé," usmívá se jednadvacetiletá Oriana. Otázku přístřeší mají vyřešenou. Zbývá antikoncepce, která byla roky obtížně k sehnání a dnes je příliš drahá. Studentka Oriana nemá jinou možnost, než kupovat pilulky kubánského původu na černém trhu za čtyři dolary (92 Kč). To je pro ni celé jmění.

V lékárnách stojí krabička se třemi prezervativy dva dolary (46 Kč) a balení dovážených pilulek na jeden měsíc mezi pěti (115 Kč) a osmi dolary (184 Kč).

Takové výdaje si pokladní v supermarketu Fanyercis, která má minimální mzdu, nemůže dovolit. Mladá žena se rozhodla pro antikoncepční implantát, za který zaplatila sedminásobkem své měsíční mzdy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď