Kříž z trámů z tornádem poničeného kostela bude mít papež na Slovensku na pódiu

foto Poničený kostel v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na snímku pořízeném ráno 25. června 2021. Večer předešlého dne se nad Břeclavskem a Hodonínskem přehnala silná bouře. Velké škody jsou i v dalších obcích regionu.

Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - Papež František bude mít na pódiu při návštěvě Slovenska kříž vyrobený z trámů ze střechy z tornádem poničeného kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Bude šestimetrový, řekl ČTK farář kostela Marián Kalina. Maďarsko a Slovensko papež plánuje navštívit v první polovině září.

"Svatý otec se zajímá o dění ve světě, ví o tom tornádu a o těch katastrofách, které jižní Moravu postihly. Jde o iniciativu ze strany všech těch, kteří jeho návštěvu na Slovensku připravují," uvedl Kalina.

Kostel v Moravské Nové Vsi má po tornádu sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy tornádo udeřilo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je zachovalý.

Trámy, které mají putovat na Slovensko, budou ze střechy v úterý sundávat hasiči. "Zatím budou uloženy u starostky v Dolních Bojanovicích, aby se nikde neztratily. Teprve pak se zajistí převoz na Slovensko. Má to na starosti architekt, který vyhrál výběrové řízení na přípravu pódia pro Svatého otce. Od nás potřeboval, aby měl jeden trám šest metrů a a druhý tři metry. Aby byl kříž proporcionálně k tomu pódiu a prostoru," uvedl farář.

Papež František Slovensko navštíví 12. až 15. září poté, co odslouží mši v Budapešti. Na Slovensku má navštívit Bratislavu, Prešov, Košice a také významné poutní místo Šaštín. Kříž z poničeného kostela by měl být právě v Šaštíně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď