Kritici vedení ČSSD potvrdili, že chtějí volit předsedu přímo

foto V Táboře se 20. ledna setkali stoupenci nové platformy uvnitř ČSSD, kterou založili kritici současného vedení strany. Chtějí vést debatu o dalším směřování sociální demokracie, poté co neuspěla v loňských volbách do Sněmovny. Na snímku jsou Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (uprostřed vlevo) a bývalý místopředseda ČSSD a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (uprostřed vpravo).

Tábor - Kritici současného vedení ČSSD zastoupení v nedávno vzniklé stranické platformě dnes v Táboře potvrdili, že na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové navrhnou změnu stanov, aby bylo možné zvolit nového předsedu ČSSD přímo všemi členy. Sjezd by se měl změnit na takzvaný permanentní, tedy měl by trvat delší čas. Novinářům to po ukončení setkání řekl bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je jedním z těch, kteří stojí za nedávným vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD.

"Shodli jsme se jednoznačně také na tom, že by celá členská základna měla mít právo vyjádřit se k tomu, jak se sociální demokracie bude chovat v druhém nebo dalším pokusu o sestavení vlády," doplnil Zimola. Dnešní závěry chtějí stoupenci platformy předložit vedení sociální demokracie i hradeckému sjezdu. "Budeme chtít, aby se s nimi dále pracovalo," řekl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. O podpoře kandidátů do nejvyšších stranických pozic se podle nich dnes nedebatovalo.

"Nepotřebuji zneužívat tuhle platformu, abych si skrze ni říkal o nějakou nominaci. A myslím, že to nepotřebuje ani nikdo jak ze signatářů tak i sympatizantů téhle platformy," řekl Zimola. Hašek dnes zopakoval, že na únorovém sjezdu nebude kandidovat do žádné funkce ve vedení ČSSD.

Zimola uvedl, že už dostal nominace od některých regionálních organizací, aby se ucházel o místo ve vedení ČSSD. Zatím se nerozhodl, zda kandidovat bude. Hrát roli podle něj bude to, kdy skončí policejní vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému loni odešel z pozice hejtmana. Zimola předpokládá, že by k tomu mohlo dojít během dnů nebo týdnů. "A pak se i já sám rozhodnu, zda a do jaké pozice budu ochoten jít," řekl.

Za vznikem platformy stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma, kterou představili v Praze 5. ledna, by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

V táborském hotelu Palcát se dnes po poledni sešlo zhruba 180 sociálních demokratů. Podle Haška se mluvilo také o dalším programovém zaměření sociální demokracie.

S účastníky přijel do hotelu Palcát z vedení strany debatovat předseda ČSSD Milan Chovanec, zdržel se dvě hodiny. Pozdrav jim poslal také prezident Miloš Zeman, jehož za týden čeká obhajoba mandátu v druhém kole prezidentské volby. "Většinově tito lidé podporují Miloše Zemana, stejně jako já," řekl novinářům Chovanec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď