Kritici dali cenu pro nejlepší film roku 2019 snímku Staříci

foto Ceny české filmové kritiky za rok 2019 se předávaly 1. února 2020 v Praze. Zleva Martin Dušek a Ondřej Provazník převzali cenu za nejlepší režii za film Staříci.

Praha - Čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší film minulého roku road movie Staříci s Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění také cenu za nejlepší režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Ceny české filmové kritiky se dnes předávaly v pražském Divadle Archa a ocenění dostalo šest snímků.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na rozhádané domovní schůzi bytových vlastníků, proměnil dvě nominace - za scénář a pro herečku Terezu Ramba. Nabarvené ptáče Václava Marhoula bodovalo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války.

Loutkový film Dcera od Darji Kaščejevové, který vypráví o křehkém vztahu rodičů a dětí, aktuálně nominovaný na Oscara, je nejlepším snímkem mimo klasickou kinodistribuci.

Cenu pro objev roku získal Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii ze života třicátníků Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem se stala road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka.

Ceny české filmové kritiky se letos udílely podesáté. Součástí dnešního večera bylo jako ohlédnutí za 30 lety svobodné porevoluční kinematografie v Česku, respektive Československu, vyhlášení výsledků hlasování kritiků o nejlepší domácí film z let 1990 až 2019. Vítězem se stal oscarový titul Jana Svěráka Kolja z roku 1996, druhá příčka patří snímku Kouř z roku 1991 režiséra Tomáše Vorla a třetí místo kritici přiřkli filmu Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág z roku 1992. Celá tato desítka nejlepších českých filmů zahrnuje až na dva snímky z 90. let. Výjimkou a mladšími mezi nimi jsou jen Pouta Radima Špačka na šestém a Protektor Marka Najbrta na deváté místě, oba z roku 2009.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků, které aktuálně zahrnuje 52 lidí. Podle webové stránky cen posuzovali 55 hraných, animovaných a dokumentárních filmů.

Počátkem března se budou předávat ceny Český lev, o nichž hlasuje Česká filmová a televizní akademie. Nejvíce nominací na tyto ceny získala tragikomedie Vlastníci, dostala jich 12. Nabarvené ptáče má 11 nominací a Staříci deset. Členové akademie vybírali z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů.

Přehled držitelů Cen české filmové kritiky za rok 2019:

--------

Nejlepší film:

Staříci (producent Jiří Konečný)

Nejlepší dokumentární film:

Dálava (režie Martin Mareček)

Nejlepší režie:

Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci)

Nejlepší scénář:

Jiří Havelka (Vlastníci)

Nejlepší herečka:

Tereza Ramba (Vlastníci)

Nejlepší herec:

Jiří Schmitzer (Staříci)

Audiovizuální počin:

Vladimír Smutný (kamera, Nabarvené ptáče)

Kategorie Mimo kino:

Darja Kaščejevová (krátký animovaný film Dcera)  

Cena innogy pro objev roku:

Bohdan Karásek (Karel, já a ty)

Anketa o nejlepší český film let 1990 - 2019:

1. Kolja (1996, režie Jan Svěrák)

2. Kouř (1991, režie Tomáš Vorel)

3. Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992, režie Věra Chytilová)

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď