Křišťálový glóbus karlovarského festivalu získá herec Geoffrey Rush

foto Australský herec Geoffrey Rush.

Praha - Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostane na karlovarském festivalu australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a tři dalších oscarových nominací Rush cenu převezme při zakončení festivalu. Při stejném ceremoniálu dostane Cenu prezidenta festivalu americký herec a producent Benicio del Toro.

Sedmdesátiletý Geoffrey Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Snímek Scotta Hickse byl zlomem v jeho filmové práci, ztvárnil v něm skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím. Jeho herecký výkon byl oceněn i Zlatým Globem nebo cenou BAFTA. Po dvou letech se jeho jméno objevilo znovu mezi oscarovými nominacemi, za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare (1998).

Také další nominace na Oscara a Zlatý Globus jsou spojeny s historickou postavou. Získal ji za vytvoření výstředního markýze de Sade ve filmu Philipa Kaufmana Quills – Perem markýze de Sade (2000). Rok 2003 pak odstartoval jeho účinkování v blockbusterové sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil v pěti dílech. Herecké umění Geoffreyho Rushe potvrdila role Lionela Logua, jazykového lektora anglického krále Jiřího VI. v dramatu Králova řeč (2010) podtržená nominacemi na Oscara i Zlatý Globus a vyznamenaná cenou BAFTA a dalšími cenami.

Americký herec a producent Benicio del Toro. Benicio Del Toro patří od počátku 90. let 20. století k nejobsazovanějším hollywoodským hercům. Po studiích získal první příležitost v televizním seriálu Miami Vice a brzy větší filmovou roli v bondovce Povolení zabíjet (1989), kdy se stal nejmladším hercem, který ztvárnil protivníka agenta 007. Klíčovým titulem pro jeho další hereckou kariéru se stala role ve filmu Bryana Singera Obvyklí podezřelí (1995). Následující rok zaujal ve filmu Basquiat, který režíroval Julian Schnabel.

Další hereckou příležitost mu nabídla svérázná adaptace románu Huntera S. Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (1998), kterou natočil režisér Terry Gilliam. Za úlohu zkorumpovaného policisty ve filmu Stevena Soderbergha Traffic – nadvláda gangů (2000) získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a řadu dalších cen. Se Seanem Pennem natočil mysteriózní thriller Přísaha (2001), za snímek Alejandra Gonzáleze Iñárritua 21 gramů (2003) byl podruhé nominován na Oscara. Festival k jeho poctě uvede filmy Obvyklí podezřelí a Traffic - nadvláda gangů.

Festival se bude konat od 1. do 9. července. Bartoška dnes také oznámil, že znělka bude věnována herečce Ivě Janžurové, která v roce 2015 dostala Cenu prezidenta festivalu. Pořadatelé již dříve oznámili, že Cenu prezidenta festivalu dostane i herec Bolek Polívka. Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou, která byla dlouhá léta jeho uměleckou ředitelkou.

Zahajovací koncert, který je zdarma přístupný, obstará kapela Mig 21 s Orchestrem Národního divadla. Novinkou letošního festivalu je prostor KVIFF.TV Park, který již vzniká vedle festivalového hotelu Thermal. Navrhli ho architekti studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a bude sloužit besedám a dalšímu programu. Ondřej Chybík dnes řekl, že pro stavbu použili kontejnery, které postavili na výšku, a vytvořili tak šestou karlovarskou kolonádu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď