Výbuch v domě v Koryčanech prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

foto Hasiči zasahovali 15. září 2021 u výbuchu plynu v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku. Neštěstí si vyžádalo životy dvou lidí.

Koryčany (Kroměřížsko) - Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Při ní bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů a čtyři zraněné.

"Prozatím jsme případ kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. Je ale možné, že v průběhu prověřování se právní kvalifikace změní," řekla Kyšnerová. V případě zachování právní kvalifikace hrozí pachateli dva roky až osm let vězení. Mluvčí dodala, že způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena.

"V rámci rekonstrukce domu došlo k poškození plynového potrubí. Jakmile majitel zjistil, že dochází k úniku plynu, snažil se dům zabezpečit. Zavolal plynaře a následně přijeli i dobrovolní hasiči," uvedla Kyšnerová. Krátce po příjezdu skupiny hasičů na místo plyn explodoval.

Mezi zbytky sutin se od dnešního rána pohybovali vyšetřovatelé hasičů a policisté, kteří zjišťovali okolnosti výbuchu. Podle Kyšnerové z místa odjeli okolo 14:30. V okolí domu dnes pracovali i plynaři. "Momentálně se na místě už se zbytkem stavby nebude nic dělat, protože probíhá vyšetřování. Takže potom, až se ukončí toto vyšetřování, lze předpokládat, že další práce zde ještě budou pokračovat," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Statik podle ní rozhodl, že sousedící i další objekty v okolí zničeného domu jsou obyvatelné.

Video: Při výbuchu domu v Koryčanech zemřeli dva hasiči
15.09.2021, 20:00, autor: Dalibor Glück, zdroj: ČTK/Video

Explozi náhodou pozoroval Petr Horák, který bydlí v bezprostřední blízkosti zničeného domu v Masarykově ulici. "Já vím jenom, že přijeli hasiči, že jsem se byl podívat, co se děje. Z okna jsem nahlédl a prásk. Takový bum a něco letělo. Říkám, spadla nám střecha. A to byl dům u sousedů," řekl dnes Českému rozhlasu a ČTK Horák.

V okolí domu leží na zemi zbytky rozbitých cihel a střepy skla. Zničené trámy jsou naskládané na hromadách. Naproti domu přes silnici vzniklo po neštěstí improvizované pietní místo. Lidé u něj zapalují svíčky a pokládají květiny. Další pietní místo je u hasičské zbrojnice v Kyjovské ulici. Místní ale s novináři o tragédii příliš mluvit nechtějí, událost je příliš čerstvá.

Explozi nepřežili dva hasiči, zranění jsou dva jejich kolegové a dvě civilní osoby. Záchranáři ošetřili na místě čtyři zraněné lidi. Tři z nich zůstávají v nemocnici, přičemž dva pacienti jsou ve vážném stavu, ale stabilizovaní. Jeden má lehčí poranění. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčích Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Brno a Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, kde se zdravotníci o zraněné starají.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď