Kreuziger se rozhodl ukončit kariéru, u cyklistiky ale zůstane

foto Cyklista Roman Kreuziger oznámil 15. října 2021 v Praze ukončení kariéry silničního profesionála.

Praha - Český cyklista Roman Kreuziger ukončil v 35 letech kariéru silničního profesionála. Jeho rozhodnutí napomohla neúčast na olympiádě v Tokiu i zranění z poslední doby. U cyklistiky však zůstane i nadále jako sportovní ředitel přední světové stáje Bahrajn Victorious ve WorldTour, kde bude mít na starosti především klasikáře. Své rozhodnutí oznámil médiím na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Kreuziger se rozhodl skončit i přesto, že měl na stole nabídku ročního kontraktu ze stáje Gazprom-RusVelo, jejíž barvy hájil v této sezoně. "Po těch dvou letech, kdy jsem tomu dával všechno, ale nedostávalo se mi za to výsledků, na které jsem zvyklý, jsem se rozhodl skončit. Už to není takové, jak to bylo dřív... K tomu přicházela zranění, což byl takový malý signál k tomu, zda není čas to změnit a přejít do trošku jiné role," řekl Kreuziger.

Přiznal, že svou roli v jeho rozhodování sehrálo, když nebyl v olympijské nominaci do Tokia. "Nebyl jsem pozvaný na olympiádu, na niž jsem se připravoval. Věděl jsem, že do další olympiády je daleko. Šlo o takový první impulz. Tím dalším byla pak ta zranění, která jsem měl po tom létě. Natržený sval a problém s achillovkou, to byly známky toho, že tělo už si asi potřebuje odpočinout a není připravené na to, aby zvládalo ty tréninkové dávky každý den," připustil Kreuziger.

"Teď strávím spoustu času v autě, ale já mám auta rád. Jsem zvyklý být 200 až 250 dní z roku na cestách, teď jich bude samozřejmě méně, abych se mohl věnovat i rodině, ale na druhou stranu se na to těším, je to nová výzva do života," dodal s tím, že se bude věnovat i jiným projektům. "V týmu o tom ví, že mám i jiné věci, ať už jde o mou Roman Kreuziger Cycling Academy, nebo o osvětu ohledně cyklistů a řidičů 'Ukaž respekt', což je projekt, který nabírá na obrátkách," připomněl Kreuziger.

Cítil křivdu kvůli olympiádě? "Myslím, že ty výsledky tomu nenapovídaly, abych byl v Tokiu. Pro trenéra to nebylo snadné. Být to jen na rozhodnutí Tomáše Konečného, asi by mě tam i dal, ale zasedá k tomu komise a asi neuznali za vhodné, že bych se na závod připravil, i když si myslím, že vždy, když jsem řekl, že se na nějaký závod připravím, tak jsem tam odvedl maximum. Ale to už je minulost," řekl Kreuziger.

Pomohlo mu to naopak v rozhodování. "Protože olympiáda v Paříži je daleko a světové šampionáty v příštích letech nebudou úplně pro mě. Tak jsem si vyhodnotil, že ta nabídka je vlastně skvělá a je třeba otočit list. Spousta mých kamarádů, které jsem měl v pelotonu od toho roku 2006, tak končí. Když jsem to na Sicílii říkal Nibalimu, postesknul si, že už tam na to bude sám. Cyklistika se ale hodně změnila, je výbušnější a jsou tam mladší závodníci," podotkl Kreuziger.

Definitivně měl jasno, už když se vracel na závody po zranění v polovině září. "Bylo to poměrně rychlé," připustil. Jeho posledním závodem tak byl podnik Kolem Sicílie. "Dá se říct, že to byl závod jako každý jiný. Samozřejmě spousta lidí se toho konce bojí v tom, že nemají plány do budoucna a neví, co budou dělat, ale já už jako sportovec vše pečlivě plánoval a vím to i v tomto případě. Už 8. listopadu mě čekají zkoušky na sportovního ředitele u UCI, takže teď se každým dnem učím a vím, že budoucnost mám zajištěnou, i když to není snadné, protože buňky nejsou úplně zvyklé si číst a dělat poznámky," pousmál se Kreuziger.

Dohoda s novým zaměstnavatelem byla podle jeho slov tak trochu shodou náhod. "Měl jsem tu nabídku od Gazpromu, ale jak znám hodně lidí z Bahrajnu - ať už mezi závodníky nebo i v personálu kolem - tak mi řekli, že hledají sportovního ředitele. Měli jsme pak pár schůzek a došli k závěru, že jim tam zapadám a budu se tam hodit, proto jsem se rozhodl pro ně," objasnil Kreuziger.

S bahrajnskou stájí měl možnost podepsat dvouletou smlouvu, ale nakonec se rozhodl jen pro roční spolupráci. "Těší mě, že se vracím do WorldTour a budu dál v té cyklistice na nejvyšší úrovni, byť v jiné roli. Uvidíme, jak to bude vypadat. Podepsal jsem zatím na rok, abych zjistil, zda mě to bude naplňovat. Určitě to nebude tak, že bych se teď měl nudit. Nejsem v depresi z toho, že končím," ujistil Kreuziger.

"Strávil jsem šestnáct let jako profesionál a jsem zvyklý na aktivní život. Zůstat jen doma nemůžu, to by se mnou bylo k nevydržení, takže jsem rád, že u cyklistiky mohu zůstat, a ještě navíc ve WorldTour," doplnil.

Na kole bude jezdit už jen rekreačně, začal ale s běháním. "Sportovní ředitelé s maséry a mechaniky chodí pravidelně po ránu běhat, takže kecky už mám objednané a měly by mi přijít dneska. Uvidíme, jak to půjde, naposledy jsem běhal ještě někdy na škole. Ale když budu mít čas a bude hezké počasí, určitě se rád svezu i na kole, protože cyklistiku mám rád," řekl Kreuziger.

Jeden z dlouhodobě nejlepších českých silničářů ukončil kariéru po 16 sezonách v profipelotonu. Právě u Kreuzigerova jména zůstávají nadále zapsaná česká maxima v umístěních na nejslavnějším závodě světa Tour de France a mistrovství světa. Na Tour byl v roce 2013 pátý, na šampionátu v Innsbrucku před třemi lety šestý. V úspěšném roce 2013 dosáhl také na jeden z nejcennějších triumfů v podobě vítězství na závodě Amstel Gold Race.

"Rok 2013 byl výjimečný. Na Amstel jsem se vždy moc rád vracel a jel jsem ho mockrát, určitě je to jeden z těch nejoblíbenějších závodů, ale i rok 2008, kdy jsem vyhrál Kolem Švýcarska, to byl top výsledek. Chybí mi snad jen pódium na Grand Tour, ale jinak myslím, že si nemohu stěžovat," ohlédl se za svými úspěchy Kreuziger.

Česká cyklistika tak přišla o druhou hvězdu v průběhu několika dnů. V úterý oznámil svůj záměr skončit po sezoně silniční kariéru devětadvacetiletý Petr Vakoč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď