Křetínského firma dokončila převzetí britského zásobníku plynu

foto Ilustrační foto - Utkání 10. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slavia Praha, 22. září 2019 v Praze. Spolumajitel Sparty Daniel Křetínský.

Praha - Společnost EP UK Investments (EPUKI) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončila převzetí společnosti Humbly Grove Energy, která vlastní a provozuje podzemní zásobník zemního plynu v anglickém Hampshiru. Firmu koupila od společnosti Petronas Energy Trading Limited. ČTK to dnes řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj, cenu neuvedl.

"Touto akvizicí skupina EPH dále rozšiřuje své portfolio podzemních úložišť zemního plynu, které již v současnosti vlastní v České republice, na Slovensku a v Německu," uvedl holding na svém webu. EPUKI je dceřinou společností zcela vlastněnou společností EP Power Europe (EPPE). EPPE je spolu s skupinou EP Infrastructure (EPIF) jedním z hlavních pilířů EPH.

V oblasti skladování plynu vlastní EPIF podíly ve slovenských společnostech Nafta a Pozagas, a také ve společnosti SPP Storage, která je provozovatelem podzemního zásobníku plynu v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku. U nejvýznamnější Nafty drží majoritních 56 procent akcií holding SPP Infrastructure. Jde o společný podnik slovenského státu a společnosti EPIF. Slovensko drží v SPP Infrastructure podíl 51 procent, EPIF zbylých 49 procent. Dalších zhruba 40 procent akcií Nafty kontroluje EPIF samostatně.

Na začátku loňského roku Nafta oznámila, že prostřednictvím dceřiné společnosti Nafta Bavaria GmbH dokončila nákup tří podzemních zásobníků plynu v Bavorsku od společností DEA Deutsche Erdoel AG a Storengy Deutschland GmbH.

EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EPPE patří především zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti. Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský v roce 2017, který nyní drží 94 procent akcií.

Podnikatel je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 66 miliard korun. V současnosti EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Ve Spojeném království holding provozuje paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank, projekt přechodu na biomasu v elektrárně Lynemouth a elektrárny a bateriové úložiště v Severním Irsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď