Kreml: Uvalení amerických sankcí na Putina by se rovnalo přerušení vztahů

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin při videosummitu postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Moskva - Kreml dnes označil nedávná jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a NATO o bezpečnostních zárukách jako "neúspěšná". V zásadních otázkách panovaly neshody, konstatoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Případné uvalení sankcí na šéfa Kremlu Vladimira Putina ze strany Washingtonu by podle něj bylo mimořádným krokem srovnatelným s přerušením vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že pro nové kolo rozhovorů v nejbližší době nevidí důvod.

Peskov zkritizoval plán amerických demokratů, kteří zveřejnili návrh podoby protiruských sankcí pro případ, že by ruská armáda podnikla invazi na Ukrajinu. Návrh zákona dává prostor pro postihy týkající se plynovodu Nord Stream 2, ale také zmrazení majetku ruského prezidenta, premiéra a dalších ruských představitelů a armádních velitelů. Kreml to označil za pokus o nátlak na Moskvu.

TASS s odkazem na Peskova píše, že Moskva by v takovém případě jednala "adekvátně". "Je to a priori nesmyslné, protože se mluví o sankcích, které lze v jejich podstatě a s ohledem na nevyhnutelnou adekvátní reakci fakticky přirovnat k iniciativě pro přerušení vztahů," nechal se slyšet Peskov. "Takové dokumenty a prohlášení samozřejmě hodnotíme velmi negativně. Zejména na pozadí probíhající série jednání, byť neúspěšných, ale (stále) jednání," citoval TASS Peskova. Uvalení sankcí na hlavu ruského státu by podle něj bylo zcela mimořádným opatřením, které by bylo "srovnatelné s přerušením vztahů."

Jednání z tohoto týdne mezi západními a ruskými představiteli označil Peskov za neúspěšná. "Rozhovory byly zahájeny kvůli získání konkrétních odpovědí na konkrétně položené základní otázky. A v těchto zásadních otázkách byly zaznamenány neshody. To je špatné, lze to pouze považovat za minus ze dvou kol (jednání), která se odehrála," prohlásil rovněž kremelský mluvčí.

Rjabkov dnes v rozhovoru se stanicí RTVi prohlásil, že jednání mezi Ruskem, USA a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a není podle něj důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu. Nové kolo rozhovorů podle něj nemá smysl, dokud Rusko nebude mít jasno v tom, zda na Západě existuje určitá "rezerva ve flexibilitě". Zároveň poznamenal, že jednání se v této chvíli odehrávají na různých úrovních.

Vojenští experti podle Rjabkova předkládají ruskému prezidentovi různé možnosti pro případ, že se situace kolem Ukrajiny zhorší. "Je ale třeba dát šanci diplomacii," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí. Na dotaz, zda se zvažuje rozmístění ruské vojenské infrastruktury například ve Venezuele nebo na Kubě, Rjabkov odvětil: "Nechci nic potvrzovat, ale ani nic nevyloučím." Vše se podle něj bude odvíjet od "jednání amerických protějšků".

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes podle agentury Reuters prohlásil, že šance na pokračování rozhovorů s NATO a USA závisejí na reakci Západu na návrhy Moskvy. A ta očekává písemné "protinávrhy" příští týden. Jedním hmatatelným výsledkem jednání z tohoto týdne je podle něj připravenost Washingtonu a NATO jednat o raketách krátkého a středního doletu v Evropě. Případné americké sankce proti ruským představitelům označil za "arogantní a absurdní", Rusko by podle něj na represivní opatření reagovalo.

Lavrov dále ve státní televizi Pervyj kanal uvedl, že Moskva není ochotna diskutovat o požadavcích USA o stažení ruských vojáků od ukrajinských hranic. Podobně se vyjádřil Peskov, který prohlásil, že NATO nemůže diktovat Rusku, jak a kam má přesouvat své vojenské síly na vlastním území. Kyjev a Západ se obávají posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a možnosti případné ruské invaze do země.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes podle Reuters Moskvu vyzval, aby "navzdory neuspokojivému týdnu velké diplomacie" pokračovala v dialogu v zavedených formátech a dokázala tak, že nechce problémy řešit silou.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes podle Reuters zopakoval, že NATO zůstává otevřené novým členům, ačkoliv Rusko požaduje, aby se aliance nerozšířila o Ukrajinu. Jakou cestu Putin zvolí, není podle Blinkena jasné. "Vybere si k vyřešení některých těchto problémů cestu diplomacie a dialogu, nebo bude pokračovat v konfrontaci a agresi?" nechal se slyšet šéf americké diplomacie v televizi MSNBC.

Rjabkov tento týden jednal v Ženevě se zástupkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Ve středu poprvé od roku 2019 jednala i Rada NATO-Rusko. Další rozhovory se dnes konaly pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Setkání se soustředila na řadu bezpečnostních požadavků, které Moskva vznesla vůči Západu, zatímco posiluje své síly v blízkosti Ukrajiny, poznamenala agentura Reuters. Spojené státy požadavky z Moskvy odmítly, ale Washington i NATO uvedly, že jsou ochotny vést s Ruskem rozhovory o kontrole zbrojení, rozmístění raket a opatřeních s cílem budování důvěry, píše Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď