Kreml připustil, že Rusové nahradili propuštěné novináře v Minsku

foto Ruský premiér Michail Mišustin.

Minsk/Moskva - Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes připustil, že v běloruských televizích místo propuštěných místních žurnalistů, bouřících se proti autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, pracují novináři z ruské televize RT placené ruským státem. Stanice RT je vnímaná v zahraničí jako nástroj propagandy Kremlu.

"Tam (v běloruských televizích) skutečně propouštěli pracovníky. Je jasné, že jde o státní televize a že stát nemůže zůstat bez svých státních televizí. A pokud mě paměť neklame, tak právní podoba organizace RT umožňuje samostatně rozhodovat o vyslání jejích pracovníků. Víc k tomu nemám co říci," prohlásil Peskov podle listu Vedomosti. Připustil, že neví, kdo a jak pracovníky ruské RT v běloruských televizích platí.

Desítky běloruských novinářů se dnes shromáždily před policejní stanicí v Minsku, aby protestovaly proti zadržení svých kolegů, kteří měli za úkol informovat o úterní studentské demonstraci proti autoritářskému režimu. Zadrženým žurnalistům podle agentury AP hrozí pokuty nebo až 15 dnů za mřížemi. Namísto předvedení před soud ale zůstali v policejních celách, protože soudce požádal policii o odstranění nedodělků. "Naše kolegy nepropustili. Zadržovat je smějí až 72 hodin," napsal server Tut.by.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady už pošesté vyhlásily Alexandra Lukašenka, propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků kvůli podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován. Ze státních médií odešla na protest proti zkreslenému informování o protestech řada známých novinářů. Protesty a stávky, které i přes brutální zákroky policie v prvních dnech po volbách pokračují čtvrtým týdnem, se nyní úřady snaží oslabit a potlačit selektivním zatýkáním jednotlivců bez většího násilí.

Prominentní člen běloruské opozice je v Polsku

Prominentní člen vedení koordinanční rady běloruské opozice, bývalý ministr kultury Pavel Latuška odjel z Běloruska do Polska během tvrdých zákroků proti opozici, ale nejde o emigraci, uvedla dnes agentura Reutes. Latuška byl na začátku protestů proti zfalšování prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů opět vyhrál Alexandr Lukašenko, vyhozen z funkce ředitele hlavního divadla v zemi.

Na provládních účtech v sociálních sítích se podle nezávislého serveru Tut.by nejprve objevila tvrzení, že Latušku z Běloruska do Polska "doslova vyvezli v zavazadlovém prostoru auta polského velvyslance". Latuška serveru řekl, že je skutečně v Polsku, ale nejde o emigraci, byl do Polska pozván organizátory ekonomického fóra, kterého se několikrát zúčastnil jako běloruský velvyslanec. Jako naprostou lež označil tvrzení o vycestování v kufru auta polského diplomata.

Latuška se nyní podle ruské agentury TASS nachází ve Varšavě, kde se chystá setkat s členy polské vlády, a pak navštíví Vilnius. "Mám naplánované schůzky ve Varšavě na úřadu vlády, na ministerstvu zahraničí, s poslanci. Chystám se také navštívit Vilnius a také jednat na ministerstvu zahraničí a s litevskými poslanci a členy Evropského parlamentu," sdělil exministr.

Běloruský prezident Lukašenko v úterý při zahájení školního roku prohlásil, že Latuška překročil všechny meze, když jako bývalý ministr vstoupil do opoziční rady, a že se za to bude zodpovídat "podle zákona".

Krátce po prezidentských volbách z 9. srpna přiměly běloruské úřady opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou k odjezdu ze země do Litvy, kde se dosud nachází.

Před policejní stanicí v hlavním městě Minsku se dnes podle agentury AP shromáždily desítky novinářů na protest proti zadržování svých kolegů, kteří byli zatčeni v úterý při pokrývání demonstrací proti Lukašenkovu režimu. V případě odsouzení jim hrozí peněžitý trest či vězení až na 15 dní.

"Jsme svědky nezákonné akce pořádkových složek, které umlčují novináře a s metodami si nedělají starosti," řekl novinářka serveru tut.by Olha Lojková.

Ruský premiér Mišustin navštíví ve čtvrtek Minsk

Ruský premiér Michail Mišustin navštíví ve čtvrtek Minsk, oznámil dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na úvod jednání se svým běloruským protějškem Uladzimirem Makejem. Půjde o první návštěvu tak vysoce postaveného ruského představitele v Minsku od vypuknutí politické krize, poznamenala agentura AFP. V pátek naopak bude v Moskvě jednat běloruský ministr obrany. V Bělorusku čtvrtým týdnem pokračují protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Lavrov dnes odmítl jednání s běloruskou opozicí.

"Doslova zítra se uskuteční návštěva předsedy ruské vlády Michaila Mišustina v Minsku," řekl Lavrov a připomněl, že v nejbližší době má běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívit Moskvu. Makej poděkoval, že pozice Ruska pomáhá zabránit "otevřenému vměšování cizích sil do vnitřních záležitostí Běloruska". Úřadům se podle ministra podařilo ustát "první nápor" a odvrátit zopakování "ukrajinského scénáře" a "scénáře barevné revoluce", tedy podle něj státnímu převratu "zorganizovanému z ciziny". Makej také tvrdil, že úroveň napětí v zemi mezitím poklesla a situace se stabilizuje.

"Odsuzujeme nátlak, které se v současnosti snaží vyvíjet na legitimní vládu Běloruska řada zahraničních států, které současně poskytují podporu opozici, nespokojené s výsledkem prezidentských voleb," prohlásil Lavrov před novináři podle agentury TASS, v zjevné narážce na sankce přijaté pobaltskými státy a připravované sankce Evropské unie. Tvrdil, že v Bělorusku se snaží vyvolat nepokoje "200 extrémistů, vycvičených na Ukrajině", a prohlásil, že Rusko nemá důvod, aby jednalo s koordinační radou, vytvořenou běloruskou opozicí.

Prezidentské volby z 9. srpna byly podle Makeje zneužity "vnějšími a vnitřními silami k pokusu o destabilizaci" Běloruska a následující "násilné demonstrace" vrhly vztahy s evropskými partnery "o mnoho let zpět".

Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin podle agentury Interfax v pátek navštíví Moskvu, kde se má zúčastnil porady se svými protějšky z bývalých sovětských republik. Chrenin má na poradě přednést referát o mezinárodní a regionální bezpečnosti, o odvrácení hrozby vypuknutí válek a ozbrojených konfliktů a o posilování vojenské spolupráce. Účast na poradě má podle běloruského ministerstva obrany potvrdit, že Minsk zůstává věrný svým závazkům, uvedla agentura Interfax.

Moskva a Minsk jsou blízkými spojenci i přes sváry mezi vůdci obou zemí v nedávné době. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" bezpečnostních sil, která by měla zasáhnout v Bělorusku, pokud by se tamní situace vymkla kontrole. Lukašenko, který ještě nedávno trpce vyčítal Moskvě údajné ekonomické křivdy, na oplátku na veřejnosti podle listu Kommersant hovořil o rusko-běloruském bratrství a o "společné vlasti dvou národů, sahající od Brestu po Vladivostok".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď