Kreml kritizoval Bidenovy výroky jako agresivní a nekonstruktivní

foto Ilustrační foto - Ruská vlajka na střeše prezidentského paláce v moskevském Kremlu.

Moskva - Kreml dnes kritizoval slova nového amerického prezidenta Joea Bidena ohledně Ruska jako velice agresivní a nekonstruktivní rétoriku. Ultimáta jsou nepřijatelná, zdůraznil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Biden ve svém čtvrtečním projevu - prvním o zahraniční politice - obvinil Rusko z potlačování svobod a požadoval osvobodit uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, kterého označil za politicky pronásledovaného.

"Je to velice agresivní a nekonstruktivní rétorika, k naší lítosti. A vůbec nepřijatelné jsou pro nás náznaky jakýchsi ultimát," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Moskva podle něj nehodlá "mentorská prohlášení" brát na vědomí. Současně však Rusko podle mluvčího nadále doufá, že Spojené státy projeví politickou ochotu ke spolupráci, nehledě na množství existujících rozporů.

Navalnému v úterý moskevský soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný; kritik Kremlu má podle nového nepravomocného verdiktu strávit ve vězení dva roky a osm měsíců.

Biden ve svém čtvrtečním projevu na ministerstvu zahraničí ohlásil novou éru v americké diplomacii. "Řekl jsem prezidentu Putinovi velmi odlišným způsobem, než jak to činil můj předchůdce, že skončily dny, kdy se USA podrobovaly agresivitě Ruska, jeho vměšování do našich voleb, kybernetickým útokům, trávení občanů. Nebudeme váhat nechat za to Rusko zaplatit a hájit své životně důležité zájmy i naše občany," řekl šéf Bílého domu o svém telefonátu s ruským prezidentem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď