Křečové žíly - co jsou a jak jim předcházet?

foto Nohy - ilustrační foto.

Při zmínce o křečových žilách si většina lidí vybaví nevzhledné modré uzly na dolních končetinách. Ne všechny ale vypadají stejně. Co to vlastně jsou varixy? Jako křečové žíly, varixy, nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků.

Křečové žíly postihují podle statistik až každého pátého člověka na světě. Problém se přitom týká obou pohlaví. Z praxe se může zdát, že varixy trápí častěji ženy než muže. Pravděpodobně za to ale může jen fakt, že ženy dbají o kosmetický vzhled svých nohou daleko více než muži a proto častěji navštěvují lékaře.

Kmeny, větve, spojky a chlopně

Stehna, kolena, lýtka, kotníky a pět prstů na každé noze... Tak asi popíše své končetiny většina z vás. To podstatné pro pochopení problematiky křečových žil se však skrývá pod povrchem. Anatomové rozeznávají v žilách dolních končetin tři oddělené systémy. Povrchové žíly jsou uloženy pod kůží. Základ tvoří zpravidla dvě kmenové žíly – velká a malá saféna. Obě ve svém průběhu přibírají množství vedlejších větví. Žíly hlubokého systému a jejich větve jsou ukryty hluboko ve svalech. Trojici uzavírají tzv. komunikující žíly (perforátory), které oba systémy spojují.

Žíly nejsou jen obyčejné trubičky. Příroda je vybavila důmyslným systémem chlopní, který dovoluje proudu krve téct pouze směrem k srdci. Dalším podpůrným mechanismem je práce svalů. Ty svým působením na žíly při chůzi fungují jako tzv. svalová pumpa. Díky tomu je zajištěn odtok krve z končetin i proti působení gravitace.

Oslabená stěna

Většina viditelných křečových žil dolních končetin je důsledkem nedostatečné funkce povrchového systému a systému perforátorů. Na počátku všeho je porucha pevnosti žilní stěny. Vlivem tlaku krve se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. Ty již nemohou plnit svoji úlohu "ventilu" a bránit zpětnému toku krve. Hromadící se krev ještě více zatěžuje žilní stěnu. Žíly se rozšiřují a natahují. Vznikají varixy.

Přesnou příčinu, proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u jiného ne, dosud neznáme. Podařilo se vysledovat několik tzv. rizikových faktorů. Méněcennost žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná. Vyplývá to ze zjištění, že varixy mají obvykle rodinný výskyt. K jejich rozvoji přispívají i hormonální změny, vysoký krevní tlak, obezita nebo dlouhodobé stání.

Od metličky k uzlu

Křečové žíly nejčastěji vznikají na zadní a vnitřní straně lýtka. Jejich vzhled se může velmi lišit. Pohybuje se od jemných tmavě modrých metliček po rozsáhlé uzly. Počáteční stádia křečových žil jsou spíše vadou kosmetickou. Nijak neomezují ani neohrožují život. Vyvinuté varixy však již představují vážný problém zdravotní. Mohou vést k poruše krevního zásobení dolních končetin a vzniku bércových vředů. Ke komplikacím varixů patří i záněty žil nebo krvácení při jejich prasknutí.

Vzhled a rozsah varixů nemusí vždy odpovídat pociťovaným obtížím. Některé křečové žíly zůstávají zcela bez projevů. Jiné na svoji přítomnost upozorní. Obvyklý je pocit tlaku a tíhy v končetinách. Může se přidat otok zhoršující se během dne. Za svůj původní český název vděčí varixy křečím, které se v některých případech, zvláště v noci, objevují. K častým projevům pokročilých varixů dolních končetin patří svědění kůže, usazování pigmentu a ekzémy v okolí rozšířených žil.

Ilustrační foto - Operace pacienta s potížemi krevního oběhu

Pryč s nimi

Klasické léčebné postupy křečových žil jsou založeny na podpoře žilního systému. Tu zajišťují elastická obinadla nebo speciální kompresivní punčochy. Jejich pravidelné a důsledné nošení zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Již vzniklé varixy však neodstraní.

Drobné žilky lze řešit tzv. sklerotizací. Při ní lékař pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní zánět, slepení žilních stěn a uzavření varixu. Do několika týdnů potom dojde k jeho úplnému vstřebání. K moderním metodám odstranění jemných metliček patří i laserová terapie.

V případě větších žil je vhodnější chirurgická léčba. Ta spočívá v odstranění postiženého úseku hlavní povrchové žíly na dolní končetině. Metody řešení křečových žil na končetinách jsou staré skoro 2 tisíce let. Odstranění rozšířených žil praktikoval už v roce 45 před naším letopočtem římský lékař Cornelius Celsus. Podobné zákroky prováděné až do počátku 20. století se čistě prakticky zaměřovaly na odstranění žilních městků, kosmetický efekt nebyl podstatný. Výsledek operace tak díky rozsáhlým a komplikovaným řezům vypadal často hůře než původní stav. Změnu přinesla až druhá polovina 20. století, kdy byla oprášena a zdokonalena technika odstranění varixů pomocí speciálních háčků a malých řezů.

V současné době lze většinu křečových žil chirurgicky řešit ze dvou kosmeticky přijatelných malých řezů – nad kotníkem a v třísle. Varikózně změněné vedlejší větve se odstraňují z drobných vpichů pomocí speciálních malých háčků, kterými se postižená žíla zachytí a vytáhne. Některá pracoviště nabízejí metodu tzv. endovaskulárního laseru. Rozsah i způsob provedení výkonu závisí na množství varixů a jejich vzhledu. Některé operace je možné provést za krátkodobého znecitlivění ambulantně. Rozsáhlejší nálezy je vhodné řešit za krátkodobé hospitalizace.

Nohy nahoru

K hlavním zásadám prevence křečových žil patří zamezit přetěžování žilního systému a podpořit svalovou pumpu dolních končetin. V případě nadváhy je důležité snížit tělesnou hmotnost a udržovat ji v optimálním rozmezí. Měli byste se vyvarovat dlouhého stání nebo sezení. Zapomeňte na ukládání nohy přes nohu. Během dne si najděte čas na protažení končetin přitahováním špiček nebo krátkou procházkou. Věnujte se pravidelně sportu se zapojením dolních končetin (např. chůze, běh, jízda na kole, plavání).

I nesportovci jistě zvládnou několik jednoduchých cviků. Alespoň 20 minut denně věnujte speciální gymnastice s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech udělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole.

S žádostí o konzultaci a další řešení již rozvinutých varixů se s důvěrou obraťte na svého lékaře. Včas zahájená léčba může předejít pozdějším komplikacím.

MUDr. Radovan Fiala

Čtěte také: Křečové žíly - Konec krásných nohou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď