Krčál kvůli plagiátorství končí, nahradit ho má na MPSV Maláčová - videozáznam

foto Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (vpravo) a předseda ČSSD Jan Hamáček vystoupili 17. července 2018 v Praze před novináře. Krčál nabídl kvůli podezření z plagiátorství rezignaci a podá demisi.

Praha - Necelé tři týdny od jmenování vlády oznámil odchod druhý ministr kabinetu Andreje Babiše (ANO). Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) končí kvůli podezření z plagiátorství, stejně jako týden před ním ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Předseda ČSSD Jan Hamáček vyzval Babiše, aby místo Krčála navrhl do čela resortu Janu Maláčovou (ČSSD), která dosud vedla na úřadu odbor rodinné politiky. Babiš označil Krčálovu rezignaci za jediném možné řešení, výběr nástupce nechává na ČSSD. O situaci bude mluvit v sobotu v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, Maláčovou hodnotí pozitivně.

Krčál novinářům řekl, že za normální situace by své pochybení v bakalářské práci nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. "Ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží," uvedl. Dodal, že kromě ČSSD a vlády nechce ohrožovat také svou rodinu a zdraví.

Krčál bakalářskou práci obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal v pondělí Seznam Zprávy.cz. Pasáže se týkaly zejména odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v práci mnohonásobně více, uvedl server. Krčál dnes řekl, že psaním práce strávil mnoho času. "Připouštím ale, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení," uvedl. Univerzita kvůli podezření zahájila kontrolu, sdělil dnes ČTK rektor univerzity Petr Sáha.

Záznam videopřenosu z briefingu Krčála a Hamáčka:

Hamáček rezignaci přijal. Babiše o dohodě informoval a sdělil mu, že za ČSSD navrhne Maláčovou. Premiér později označil nominaci za dobrou a řekl, že se bude snažit co nejdříve dosáhnout jejího jmenování, aby vláda byla kompletní. Premiér ocenil, že Hamáček situaci vyřešil rychle. Odmítl prohlášení opozičních politiků, že je za personální výměnu osobně odpovědný a připomněl, že si ANO a ČSSD do nominací vzájemně nemluví.

Maláčová (37) působila rok jako vedoucí oddělení institucionální komunikace Evropské unie při úřadu vlády. Od ledna 2012 do dubna 2014 byla zástupkyní Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu, uvedla ČSSD. Magisterské tituly získala v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole. Babiš právě její studium označil za plus, pozitivní dojmy si odnesl i z dřívější osobní schůzky.

Řada politiků Krčálovo rychlé rozhodnutí ocenila, s ohledem na předchozí rezignaci Malé často situaci kolem vysokoškolských prací ministrů politici ironicky glosovali. Předseda KSČM Vojtěch Filip označil Krčálův krok za odpovědný vůči vládě i ČSSD a včasný, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ocenil důstojnost, s jakou Krčál k problému přistoupil. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připomněl, že ve vládě zůstává trestně stíhaný Babiš a kabinet se opírá o podporu KSČM. Předseda SPD Tomio Okamura změnu označil za neuvěřitelnou Babišovu blamáž. Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluví o personální vyprázdněnosti vlády i neschopnosti Babiše a ČSSD dosadit do čela důležitých resortů kompetentní osoby.

Sociální demokraté oslovení ČTK mínili, že Krčál pozvedl politickou kulturu. Podle místopředsedy strany Martina Netolického by se měly problematikou sjednocení kritérií pro akademické práce zabývat akreditační komise a ministerstvo školství. Poslanec Jaroslav Foldyna ČTK napsal, že Krčál reagoval tak, jak měl. "Ukázal, že politická odpovědnost a kultura mu není cizí," uvedl. Podle místopředsedy poslanců ČSSD Jana Birkeho se Krčál zachoval chlapsky a Maláčová bude za něj erudovanou náhradou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď