Královna odsouhlasila přechodné období pro Harryho a Meghan

foto Zleva britská královna Alžběta II., vévodkyně Meghan a princ Harry na snímku z 10. července 2018.

Londýn - Britská královská rodina respektuje přání prince Harryho a jeho ženy Meghan a dohodla se na přechodném období, během kterého bude pár trávit čas v Británii i v Kanadě. Po schůzce s Harrym a dalšími členy rodiny to oznámila královna Alžběta II., přičemž rozhovory označila za velmi konstruktivní. Podle médií panovnice svým netradičně osobním vyjádřením dala najevo, že rodině svého vnuka umožní větší nezávislost na monarchii.

"Krizový summit", jak odpolední schůzku na panství Sandringham označila britská média, královna svolala kvůli oznámení z minulé středy, v němž Harry a Meghan oznámili záměr opustit pozici "předních" představitelů monarchie. Tento plán vyvolal nejrůznější otázky, na které nyní britský dvůr hledá odpovědi.

"Moje rodina a já naprosto podporujeme touhu Harryho a Meghan vybudovat si nový život jakožto mladá rodina. Ačkoli bychom preferovali, kdyby zůstali plnohodnotnými funkčními členy královské rodiny, respektujeme a chápeme jejich přání žít jako rodina nezávisleji a při tom zůstat váženou součástí mojí rodiny," uvedla královna po schůzce, které se účastnil i Harryho starší bratr princ William a jeho otec princ Charles.

"Harry a Meghan dali jasně najevo, že nechtějí být ve svých nových životech závislí na veřejných financích. Dohodlo se proto, že nastane přechodné období, během něhož... budou trávit čas v Kanadě a ve Spojeném království," pokračuje prohlášení.

Agentury Reuters a AP tato slova vykládají tak, že královna se rozhodla splnit přání vévody a vévodkyně ze Sussexu. Podle deníku The Guardian zase Alžběta královskému páru "poskytla zdráhavé požehnání" a zároveň podpořila jejich rozhodnutí, ačkoli jasně uvedla, že chtěla, aby oba naplno zůstali součástí královské rodiny.

Komentátoři mimo jiné upozorňují na netradiční formulace, které královna zvolila. Svého 35letého vnuka a jeho 38letou manželku v prohlášení označuje především jako "Harry a Meghan", nikoli jejich oficiálními tituly, jak je zvykem. "Je to od královny pozoruhodně upřímné a neformální, takřka osobní prohlášení," soudí zpravodaj BBC Jonny Dymond.

Schůzka v Sandringhamu byla pro Alžbětu první příležitostí probrat současnou situaci osobně s princem Harrym, který je šestý v pořadí následnictví na trůn. Podle zákulisních vyjádření Harry a Meghan prohlášením z minulého týdne o ústupu z popředí královské rodiny zaskočili své příbuzné včetně samotné hlavy státu a svým rozhodnutím zbytek rodiny zklamali. Vévoda a vévodkyně však uvedli, že krok učinili po několika měsících interních diskusí a že chtějí nadále plně podporovat "Její Veličenstvo královnu".

Meghan den po zveřejnění zlomového komuniké odcestovala zpět do Kanady, kde po předchozí několikatýdenní dovolené zůstal její osmiměsíční syn Archie. Do rozhovorů v Sandringhamu se údajně měla zapojit po telefonu, není ale jasné, zda se tak nakonec stalo.

Právě z Kanady chtějí podle informací britských médií vévoda a vévodkyně ze Sussexu učinit svůj druhý domov poté, co by se odpoutali od svých současných rolí. Meghan ještě jako herečka prožila sedm let v Torontu během natáčení populárního seriálu Kravaťáci, v němž hrála jednu z hlavních postav.

Ačkoli dnešní vývoj nastínil, jak by se mohlo postavení Harryho a Meghan vyvíjet, detaily ohledně jejich budoucích rolí či jejich hospodaření zůstávají nejasné. Buckinghamský palác dává najevo, že chce odpovědi nalézt co nejdříve, podle AP ale zdůrazňuje, že jakékoli rozhodnutí nebude možno ihned převést do praxe.

"Jsou to komplikované záležitosti, které musí moje rodina vyřešit, a kus práce je ještě před námi, nicméně jsem požádala, aby se konečných rozhodnutí dosáhlo v příštích dnech," uvedla dnes britská královna.

Princové William a Harry popřeli zprávy o roztržce

Britští princové William a Harry popřeli zprávy tisku o vzájemné roztržce mezi jejich rodinami. Deník The Times dnes napsal, že William se nechoval přátelsky vůči Harryho manželce Meghan, což údajně vedlo k oznámení dvojice z minulého týdne, že se vzdává reprezentačních rolí. Bratři takové zprávy označili za urážlivé a potenciálně škodlivé.

The Times dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsaly, že 37letý William svého 35letého bratra a Meghan vystrnadil "šikanujícím přístupem". William údajně neměl rád Meghan.

"Navzdory jasným popřením dnes jedny britské noviny otiskly zprávu spekulující o vztahu mezi vévodou a vévodkyní ze Sussexu a vévodou z Cambridge," stojí v prohlášení uvádějící šlechtické tituly Harryho a Williama.

"Pro bratry, kteří tak silně dbají na věci spjaté s duševním zdravím, je používání štvavého jazyka tímto způsobem urážlivé a potenciálně škodlivé," uvedli princové v dnešním prohlášení.

Londýnské Timesy předtím napsaly, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu se chtějí vzdát svých královských rolí po dvou letech, kdy jim bylo "neustále připomínáno, kde je jejich místo". Rozepře údajně propukly už před svatbou Harryho a Meghan v květnu 2018.

Britská média už loni spekulovala o vzájemném odcizení obou princů kvůli sporům jejich manželek. Princ Harry v říjnu určité napětí ve vztahu s bratrem Williamem přiznal.

Jak si mohou Meghan a Harry vydělat? Psaním knih i televizí

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan minulou středu oznámili, že už nechtějí vystupovat jako "přední" členové královské rodiny, že plánují dělit svůj čas mezi Británii a Severní Ameriku a že hodlají být finančně nezávislí. Britská média od té doby do detailů popisují, jak vypadá nynější financování páru a co by pro Harryho a Meghan osamostatnění z finančního hlediska znamenalo. Experti spekulují, že by si dvojice mohla vydělávat psaním knih, televizními pořady či veřejnými vystoupeními.

Jak napsal britský list The Daily Telegraph, Harry je asi desetkrát bohatší než jeho žena. Jeho jmění se odhaduje na 30 milionů liber (přes 800 milionů Kč), Meghanino na asi 3,8 milionu liber (asi 110 milionů Kč). Kdo za ně v současné době platí? Asi 95 procent jejich příjmů pochází od Harryho otce Charlese, prince z Walesu. Ten jim a stejně tak i svému druhému synovi Williamovi a jeho manželce Kate dává peníze na veškeré oficiální aktivity a vše hradí z výnosů Cornwallského vévodství, které je od 14. století zdrojem příjmů pro každého následníka trůnu. Z těchto peněz jim rovněž princ Charles financuje i některé soukromé aktivity. Podle britské BBC to v letech 2018 a 2019 činilo přes pět milionů liber (147 milionů Kč). Asi pět procent financí pro Harryho a Meghan šlo z královnina rozpočtu, který jí přiděluje ministerstvo financí.

Například ale renovace venkovského sídla Frogmore Cottage, kam se princ Harry a jeho žena Meghan přestěhovali, byla placena rovněž z peněz daňových poplatníků a přišla britskou státní pokladnu na 2,4 miliony liber (asi 70 milionů Kč). Sídlo je majetkem královny Alžběty. Jak v této souvislosti napsal deník The Guardian, není jasné, zda si pár v případě změny svého postavení bude moci sídlo ponechat, či zda v něm budou muset platit nějaký nájem.

S jakým bohatstvím mohou Harry a Meghan pro začátek počítat? Princ Harry a jeho bratr William podědili většinu z třináctimilionového majetku (přes 380 milionů Kč) po své matce, princezně Dianě. Má se rovněž za to, že dalších několik milionů liber činilo dědictví po Harryho prababičce, královně matce, říká královský zpravodaj britské BBC Nick Witchell. Meghan ve své herecké kariéře vydělávala asi 50.000 dolarů (1,1 milionů Kč) za každý díl seriálu Kravaťáci. Psala rovněž lifestylový blog a vytvořila i vlastní kolekci pro jednu z kanadských módních značek.

Harry a Meghan minulý týden na své stránce mimo jiné oznámili, že jejich nový status by měl znamenat, že již nebudou přijímat finance z takzvaného Suverénního fondu, a tak se z nich stanou "členové královské rodiny, kteří budou finančně nezávislí". Jenže jak už bylo zmíněno, tento fond, ve kterém jsou peníze ze státního rozpočtu určené pro královnu, činí jen pět procent příjmů Harryho a Meghan. Zda se vzdají i dalších zdrojů financování, zatím není jasné, poznamenala k tomu BBC.

Z pěnez daňových poplatníků je rovněž placena i ochranka královského páru. Loni stála 650.000 liber (přes 19 milionů Kč), v případě stěhování do Kanady by se tato částka vyšplhala na milion liber (více než 29 milionů Kč). Podle britského deníku Evening Standard, se k tématu nedávno vyjádřil i kanadský premiér Justin Trudeau. Údajně ubezpečil královnu, že ochranu páru v zemi případně zajistí i z finančního hlediska kanadský stát. Jak k tomu list nicméně poznamenal, to, že by země musela platit polovinu z odhadovaného milionu liber ročně by mohlo vyvolat pobouření a poškodit obraz královské rodiny v Kanadě.

Harry a Meghan si dosud jako "přední" členové královské rodiny nemohli sami vydělávat. Jak by to chtěli dělat v budoucnosti, není zatím jasné. "Myslím si, že mohou získat peníze z psaní knih a nejspíš i z televize," uvádí David McClure, autor knížky o královských financích. Na instagramu má pár deset milionu sledujících a rovněž se přátelí s mnoha světovými celebritami, jako jsou George Clooney, Ellen deGeneresová či Oprah Winfreyová. Jak poznamenal britský list The Daily Telegraph, veřejná vystoupení by jim mohla vydělávat až 500.000 liber (okolo 15 milionů Kč).

Pokud jde o budoucí status Harryho a Meghan, faktem je, že už existují členové královské rodiny, kteří pracují, například Harryho sestřenice, princezny Beatrice a Eugenie. Ty ale zároveň nevykonávají v rámci královské rodiny žádné oficiální funkce. Některé jejich výdaje nicméně i přesto musí platit daňoví poplatníci - například zajištění bezpečnosti na svatbě princezny Eugenie v roce 2018.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď