Královna Alžběta II. v dokumentu BBC prozradí zákulisí korunovace

foto Královna Alžběta II. během své korunovace.

Londýn - Britská královna Alžběta II. byla při korunovaci pomazána olejem obsahujícím esenci z květů pomerančovníku a jasmínu. I tato informace bude součástí dokumentu, který o korunovaci dnes večer odvysílá stanice BBC a jehož část už dala k dispozici na svém serveru.

Recept na olej pochází ze 17. století a střeží ho děkan Westminsterského opatství, což je tradiční místo korunovací.

V hodinovém dokumentu bude královna odpovídat na dotazy týkající se její korunovace v roce 1953. Promluví rovněž o svých vzpomínkách na korunovační obřad svého otce Jiřího VI. v roce 1937.

"Vzpomínám si, že mne otec přiměl napsat, co si z jeho korunovace pamatuji," řekla královna, která pak ve svých vzpomínkách jako jedenáctiletá psala o klenbách Westminsterského opatství zahalených "tajemným oparem".

Součástí korunovačního ceremoniálu je pomazání. Alžbětinu korunovaci z 2. června 1953 snímaly kamery, avšak v okamžiku pomazání se odvrátily.

Děkan opatství John Hall v dokumentu říká, že olej použitý v roce 1953 je uchováván v lahvičce na děkanství. Přesná receptura se tají, ale Hall k ní řekl, že "uchovávaný olej byl vyroben na základě receptury používané v 17. století". "Tehdy sestával ze sezamových semínek a olivového oleje a byl provoněn růžemi, květy pomerančovníku, jasmínu, ambrou, pižmem a esencí z (pachových žláz) cibetky," řekl Hall. Ke korunovaci se olej přináší v pozlacené lahvičce ve tvaru orla.

Dokument poskytuje představu o rozsahu příprav na korunovační obřad. Hall řekl, že opatství bylo kvůli tomu v roce 1953 uzavřeno šest měsíců. Do budovy byly přivedeny koleje, po nichž se dopravovaly tuny nejrůznějšího materiálu. Korunovace se zúčastnilo 8000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď