Královna Alžběta II. oslavila 92. narozeniny vojenskou přehlídkou

foto Britská královna Alžběta II. v den oslavy svých 92. narozenin.

Londýn - Tisíce lidí dnes v ulicích Londýna sledovaly velkolepou vojenskou přehlídku, která je už tradičně součástí oficiálních oslav narozenin britské královny Alžběty II. Panovnice oblečená v blankytném kostýmu projela centrem metropole v kočáře, větší pozornost než oslavenkyně ale přitáhl její vnuk, princ Harry, který se v průvodu objevil po boku novomanželky Meghan.

Královnu ale nedoprovodil její manžel, 96letý princ Philip, který se od loňského roku veřejných vystoupení neúčastní. Vévoda z Edinburghu své 97. narozeniny oslaví v neděli.

Soukromě si královna své narozeniny připomněla už v den svého narození 21. dubna. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy si ji mohou díky lepšímu počasí přihlížející lépe užít.

V kočárovém průvodu se dnes kromě královny a novomanželů Harryho a Meghan objevila i vévodkyně Kate, která seděla po boku manželky prince Charlese Camilly. Sám následník trůnu princ Charles, jeho starší syn princ William, bratr princ Andrew a sestra princezna Anne se přehlídky zúčastnili v uniformách a jeli na koních.

Nechtěnou pozornost na sebe strhl také 79letý bývalý náčelník generálního štábu lord Guthrie, když na přehlídkovém prostranství Horse Guards Parade před Buckinghamským palácem spadl z koně.

V zástupu členů královské gardy vynikal také 22letý vyznavač sikhismu Charanpreet Singh Lall z Leicesteru. Na hlavě měl černý turban, jakožto první člen vojenské kapely Coldstream Guards. "Doufám, že více lidí jako já, nejen sikhy, ale i z dalších náboženství a různých prostředí, to povzbudí k tomu, aby vstoupili do armády," řekl Lall.

Vyvrcholením přehlídky bylo odpolední představení královského letectva. Nad Buckinghamským palácem proletěly také letouny akrobatické skupiny Red Arrows a zanechaly za sebou na téměř jasné obloze pruhy sytě modré, bílé a červené barvy. Přelet královská rodina sledovala z balkonu paláce a nejvíce si přehlídku patrně užívali královnini pravnuci, kteří vášnivě mávali. Královna se usmívala na děti, v dobrém rozmaru sledovala stíhací letouny a celkově působila vitálně.

Slavnostní přehlídka nazývaná Trooping the Color je hluboce zakořeněná v dějinách Spojeného království. Odkazuje na tradiční přípravy před bitvou, kdy vojáci nastupovali pod prapory určitých barev.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď