Královna Alžběta II. byla symbolem stability, uvedla expertka na Británii

foto Britská královna Alžběta II. na trůnu během projevu ve Sněmovně lordů v Londýně 18. května 2016.

Brno - Královna Alžběta II. byla symbolem stability, a i když se svět za jejího panování dramaticky proměnil, ona zůstávala jistotou a konstantou. ČTK to v reakci na dnešní královnino úmrtí řekla odbornice na Velkou Británii z Masarykovy univerzity v Brně Monika Brusenbauch Meislová. "Spojené království Velké Británie se po smrti královny Alžběty II. zahalilo do smutku a s ním celý svět," dodala.

Alžběta II. vládla od roku 1952. Podle Brusenbauch Meislové byla milovaná, vážená a respektovaná. "Lidé ji obdivovali pro její moudrost, šlechetnost a bohaté zkušenosti. Jakkoli mohlo být její úmrtí jakožto nejdéle vládnoucího panovníka v britských dějinách očekáváno již delší dobu, pro celou zemi je to těžká rána," řekla odbornice, která působí na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Připomněla, že v okamžiku úmrtí královny přešel na trůn okamžitě bez jakýchkoli ceremonií nejstarší syn Charles. "Ten nyní povede zemi v zármutku jakožto nový král. Aby však mohl být králem korunován, bude muset být učiněna řada praktických kroků, formalit a ceremonií," dodala Brusenbauch Meislová, která se zaměřuje zejména na britskou politiku a problematiku vztahů Velké Británie s Evropskou unií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď