Královec si za verdiktem stojí, podle Hrubeše nerozhodl správně

foto Utkání 23. kola první fotbalové ligy: Bohemians Praha 1905 - Slavia Praha, 3. března 2019 v Praze. Fanoušci Bohemians.

Praha - Rozhodčí Pavel Královec připustil, že šlo o nešťastný moment pro fotbal, když v dnešním utkání 23. kola první ligy mezi Bohemians 1905 a Slavií po zhlédnutí videa zrušil ve 22. minutě gól domácího Davida Puškáče a místo toho nařídil na opačné straně penaltu za zákrok z předchozí akce. Sudí prý ale nemohl udělat nic jiného a postupoval přesně podle pravidel a protokolu pro použití technologie.

"Samozřejmě je to nešťastný moment pro fotbal, je to nepopulární rozhodnutí. Pro veřejnost je to nepochopitelné. Ale bohužel jsme s tím v tu chvíli nemohli udělat nic jiného, než postupovat podle protokolu, který je daný od FIFA pro videoasistenta rozhodčího," řekl novinářům Královec po utkání, které Slavia vyhrála jasně 3:0.

Domácí se v polovině první půle po rychlém brejku už radovali z nečekaného vedení 1:0, jenže video jejich euforii rychle zmrazilo. Zhruba o 20 sekund dříve totiž domácí Daniel Krch stáhl na opačné straně ve vápně Lukáše Masopusta a Tomáš Souček vstřelil z penalty vítězný gól.

"Jelikož není posouzená situace v pokutovém území a následně z toho je rychlý protiútok a je dosaženo branky, tak tam samozřejmě není možnost přerušení utkání v nějaké neutrální zóně. Musí se podle protokolu postupovat tak, že se musí nechat dohrát akce. Samozřejmě neštěstí bylo, že došlo k dosažení branky. Na základě přezkoumání u monitoru byl následně zrušen gól a nařízen pokutový kop ve prospěch Slavie," uvedl Královec.

"Přecházet se tomu bohužel nijak nedá. Když se ta herní situace vyvine takovým způsobem, přerušení nejde. Teď si představte, kdybych útočnou akci přerušil, v tu chvíli by šli třeba tři hráči Bohemians na jednoho hráče Slavie. Já bych přezkoumal video a zjistil, že pokutový kop není. Tím bych znevýhodnil hráče Bohemians," dodal Královec.

O Krchově faulu byl naprosto přesvědčen, i když domácí stoper tvrdil, že Masopust pád přihrál. U videa Královcovi asistoval Miroslav Zelinka. "Bylo to vyhodnoceno jako pokutový kop, jako zadržení," uvedl Královec.

Připustil, že po nešťastném okamžiku musel mírnit emoce. "Samozřejmě, že po takové situaci emoce vzplanou. Museli jsme na to patřičně zareagovat. Emoce se potom přenáší z tribun na hrací plochu a od toho tam jsme, abychom nějakým způsobem zklidnili emoce hráčů," dodal.

Podle místopředsedy komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Martina Wilczeka sudí vyřešili situaci správně. "Vzhledem k tomu, že pan Královec následně rozhodl o pokutovém kopu, tak VAR zasáhl dobře. Pořád platí, že to je závažné pochybení. Vždyť přece nenařízení pokutového kopu je závažné pochybení. Postup je tedy správný. Je smůla, že na druhé straně padl gól, ale to na věci nic nemění," uvedl Wilczek pro iSport.cz.

Naopak podle garanta projektu videorozhodčího při Ligové fotbalové asociaci Romana Hrubeše sudí nerozhodli správně, neboť nešlo o zjevné pochybení, takže video do hry podle pravidel vůbec zasahovat nemělo.

"Podle mého názoru bylo v tomto případě video použito v rozporu s protokolem a duchem projektu. VAR nemá hledat lepší řešení konkrétních situací, ale upozornit hlavního sudího na zjevná a zcela neoddiskutovatelná pochybení. A tento incident za zjevné pochybení nepovažuji, což je vidět už i na tom, kolik protichůdných reakcí vyvolal," uvedl Hrubeš, který byl na podzim odvolán z komise rozhodčích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď