Král Karel III. chce více otevřít Buckinghamský palác veřejnosti

foto Vojenská kapela před Buckinghamským palácem hraje skadbu pro britského krále Karla III., který 14. listopad 2022 oslavil 74. narozeniny.

Londýn - Britský král Karel II. chce více otevřít Buckinghamský palác a další královské rezidence veřejnosti. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph s odvoláním na vlastní zdroje. Návštěvníci budou mít možnost si hlavní královské sídlo v centru Londýna prohlédnout zevnitř po celý rok. Dosud se Buckinghamský palác veřejnosti otvíral obvykle jen v letních měsících a jednotlivé prohlídkové trasy i o zimních víkendech.

Čtyřiasedmdesátiletý Král si je sice vědom, že zahraniční státní hosté očekávají při svých návštěvách nocleh v Buckinghamském paláci a že se v něm konají i další oficiální akce, ale je mu také jasné, že veřejnost musí v době inflace a krize překonávat velké výzvy, a chce jí proto umožnit více účasti na monarchistickém lesku.

V současnosti prochází Buckinghamský palác nákladnou renovací. Karel a jeho choť Camilla (75) ale chtějí podle informací britského listu žít hlavně ve svém dosavadním hlavním sídle Clarence House. Tato rezidence je od Buckinghamského paláce vzdálená jen několik set metrů.

Nejpozději od loňského úmrtí královny Alžběty II. jsou mnohé panovnické rezidence do značné míry prázdné. Veřejnosti se má více otevřít například i venkovské sídlo ve východoanglickém Sandringhamu, kde královská rodina tradičně tráví Vánoce.

O skotském sídle Balmoral, v němž v září zemřela královna Alžběta II., se už před několika měsíci hovořilo v tom smyslu, že by ho Karel III. chtěl využívat například k pořádání výstav.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď