Žalobce navrhl uložit Sisákovi v kauze Via Chem 13 let vězení

foto Krajský soud v Praze začal 7. září 2022 projednávat údajně zmanipulovanou insolvenci společnosti Via Chem Group. Obžalobě čelí 15 fyzických a pět právnických osob. Na snímku obžalovaní (zprava) právník Ivo Hala a podnikatel Petr Sisák.

Praha - Zhruba čtyři hodiny přednášel dnes u středočeského krajského soudu státní zástupce Adam Borgula obžalobu v kauze údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Před trestním senátem kvůli ní skončilo 15 lidí a pět firem. Hlavním obžalovaným je podnikatel Petr Sisák, kterého žalobce viní z trestných činů poškození věřitele, zasahování do nezávislosti soudu či legalizace z výnosů z trestné činnosti. Borgula soudu navrhl, aby ho za to poslal na 13 let do vězení a uložil mu peněžitý trest 20 milionů korun.

Fotogalerie

Sisák byl podle státního zástupce vedoucím činitelem organizované zločinecké skupiny, ve které figuroval i jeho právník Ivo Hala, pražský advokát Jan Pacovský či insolvenční správkyně v případu Vladimíra Jechová Vápeníková. I jim navrhl Borgula vysoké nepodmíněné a peněžité tresty spojené se zákazy činnosti. Bývalou soudkyni českobudějovického krajského soudu Marii Červinkovou, která měla insolvenční řízení na starosti, viní žalobce ze zneužití pravomoci a žádá pro ní roční podmíněný trest.

Na trestné činnosti se podle obžaloby podíleli další právníci i nastrčení takzvaní bílí koně. "Skupina byla zaměřena na nezákonné manipulování insolvenčních řízení," prohlásil. Její členové v letech 2013 a 2014 podle Borguly uzavírali antedatované smlouvy o prodejích cenných papírů, sepisovali směnky za desítky i stovky milionů korun za neexistující závazky a měnili účetní knihy. Dělali to proto, aby nemuseli platit věřitelům.

Hala se také podle obžaloby sešel s Červinkovou, která měla insolvenční věc přidělenou. Po poradě se Sisákem na ni opakovaně a úmyslně působil, například vyhotovil vyjádření v neprospěch věřitelů a v dokumentech o společnosti Via Chem uváděl nepravdivá tvrzení. Právníci připravili soudkyni usnesení týkající se insolvence firmy a ona ho podle státního zástupce poté pouze drobně pozměněné vydala. Odmítla tím návrhy věřitelů na zahájení insolvenčního řízení.

Návrh na obžalobu podala v roce 2020 po téměř pětiletém vyšetřování královéhradecká policie. Skupina obviněných podle policie inscenovala a manipulovala insolvenční řízení. Údajně se zaměřila na dosažení neoprávněného zisku a na vyvádění zbylého majetku ze společností v úpadku, které byly ovládané jednou z obviněných osob.

Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění potřeba, aby ústecká Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group držela jako akcionář v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl. Případ vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016.

Firma v únoru 2018 obvinění odmítla. Označila ho za účelový krok, který má komplikovat v roce 2014 zahájené insolvenční řízení Via Chemu a blokovat reorganizační plán. Reorganizace Via Chemu, který měl závazky za dvě miliardy korun, byla završena v roce 2019. Věřitelé si vybrali buď peněžní platbu, nebo akcionářský podíl. Firma mohla opět začít fungovat jako standardní obchodní společnost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď