Krajská dotace rozšířila třebíčskou expozici i o oltář z baziliky

foto Půlmilionovou krajskou dotaci určenou pro města s památkami UNESCO využila Třebíč na rozšíření expozice Cesty časem. Rozšířená expozice byla 21. října 2019 představena na tiskové konferenci města Třebíče. Na snímku je jeden z exponátů, královská koruna.

Třebíč - Půlmilionovou krajskou dotaci určenou pro města s památkami UNESCO využila Třebíč na rozšíření expozice Cesty časem. Doplnila ji také o maketu oltáře inspirovanou oltářem z baziliky svatého Prokopa. Bazilika je spolu s židovským městem na seznamu světového kulturního dědictví od roku 2003. Expozice je v jejím těsném sousedství. Funguje od roku 2012. Ročně ji navštíví asi 25.000 lidí, řekla novinářům ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Fotogalerie

Maketa oltáře z jedné strany seznamuje návštěvníky s významnými daty spojenými s třebíčskou bazilikou. Její druhá strana je kulisou pro fotografie návštěvníků, kteří Třebíč navštíví jako jedno z mnoha filmových míst na Vysočině. Mohou se před oltářem nechat zvěčnit i v kostýmech Karla IV. a jeho nevěsty Blanky z Valois. V třebíčské bazilice se v roce 2015 točila filmová svatba budoucího panovníka pro snímek Hlas pro římského krále.

Oltář v bazilice je zasvěcený svatému Vojtěchovi a byl vyroben na počátku 20. století pro účely světových výstav církevního umění. V roce 1930 byl vystavený v Paříží, o tři roky později v Římě. Do Třebíče se dostal v roce 1935 na doporučení architekta Kamila Hilberta, který se věnoval obnově baziliky, řekl Václav Prchal, vedoucí turistického informačního centra, které chod expozice zajišťuje. Původní oltář z třebíčské baziliky se podle Prchala nezachoval.

Expozice vznikla v předzámčí třebíčského zámku. Byla součástí oprav za asi 34 milionů korun. Je interaktivní a určená především rodinám s dětmi nebo školním kolektivům. Dětem přibližuje tradiční řemesla, včetně mletí mouky nebo tkaní látek, stavební vývoj města i středověké postupy stavby baziliky.

Díky dotaci získala kromě oltáře také knihovny stylizované tak, aby připomínaly domy z třebíčské židovské čtvrti. Část peněz byla určená na opravu původního vybavení, které se podle Hanáčkové za osm let provozu opotřebovalo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď