Kraje chtějí zavedení jednotné hranice při zkouškách na školy

foto Přijímací zkoušky na střední školy - ilustrační foto.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Zavedení minimální jednotné bodové hranice při přijímacích zkouškách na střední školy požaduje po ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Asociace krajů ČR. Její zástupci se na tom shodli při svém zasedání ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Opatření má zabránit pozdějšímu neúspěchu studentů u maturit. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) dnes ČTK řekla, že by hranice měla platit pro všechny střední školy bez ohledu na zřizovatele, a to v prvním i ve druhém kole přijímacích zkoušek.

"Touto cestou lze eliminovat to, aby se na střední školy nedostávali lidé, kteří opravdu nemají na to, aby potom tu maturitu udělali. Zároveň jsme řešili i problém, který se začíná objevovat, a to, že některé děti skončí po základní škole a už nepokračují dál v žádné formě studia a jdou na úřad práce. Vidíme to jako velké riziko pro budoucnost společnosti, protože nějakou kvalifikaci by měli mít všichni," uvedla Stráská.

Hejtmani naopak uvítali vládou schválených 1,2 miliardy korun určených na financování platů pedagogů. Zdůraznili, že i v případě přijetí plánované reformy školství bude pro kraje klíčové zajištění jejího financování.

Na zasedání asociace se mluvilo také o zdravotnictví. Hejtmani ocenili, že nebyl zastaven program pro ukrajinské lékaře, kteří mají podle nich zásadní význam pro udržení provozu odborných pracovišť krajských nemocnic.

"Už dnes máme v některých oborech, například v interně, kritický podstav pracovníků. Zatímco v Polsku a Německu o ukrajinské zdravotníky mají velký zájem, protože jsou z křesťanské a Evropě kulturně blízké země, tak u nás profesní komora práci ukrajinským lékařům brání. Pro nás provozovatele nemocnic jsou kvalitní odborně erudovaní ukrajinští pracovníci nezbytní. Jsou důležitou náhradou českých zdravotníků, kteří odcházejí do Německa a Anglie," uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

V tuzemských nemocnicích nyní pracuje přes 400 ukrajinských zdravotníků. Exodu českých zdravotníků do zahraničí by podle Čunka v budoucnu mohlo zabránit například zavedení školného pro studenty, kteří budou chtít po dokončení studia lékařských fakult pracovat jinde než v České republice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. května 2019

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď