Kraj: Most ve Vilémově nemá kolaudaci kvůli chybě v katastru

foto Ilustrační foto - Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku skončila 31. července rekonstrukce mostu, který se loni zřítil (na snímku). Kvůli neštěstí, při němž 4. září zahynuli čtyři dělníci a dva byli zraněni, policie doposud nikoho neobvinila. Městys Vilémov plánuje dát k mostu pamětní desku připomínající oběti neštěstí, termín jejího umístění zatím nebyl stanoven.

Jihlava/Vilémov (Havlíčkobrodsko) - Nový most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku nemá ani dva a půl roku po dokončení kolaudaci kvůli majetkoprávním vztahům, řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Uvedla, že kvalitu mostu osvědčuje první hlavní mostní prohlídka. Informace o nezkolaudování silnice Golčův Jeníkov - Chotěboř, jíž je most součástí, zazněly 13. února před soudem, který řeší případ pádu původního mostu ve Vilémově. V roce 2014 při něm zemřeli čtyři lidé a dva se zranili.

Mostní prohlídka konstatuje, že je most postaven podle projektové dokumentace v odpovídající kvalitě bez vad a nedodělků, řekla mluvčí. Od července 2015 jezdí po nové silnici a mostě auta na základě souhlasu s předběžným užíváním stavby. "Stavbu jako celek nelze zkolaudovat z důvodu chyb v katastru nemovitostí, projekt byl zakreslen do platného katastrálního plánu, ten se však liší od skutečného stavu, což jsme zjistili po finálním zaměření po dokončení celé stavby," uvedla Svatošová.

O chybějící kolaudaci před soudem vypovídal Stanislav Vodička, který jako pracovník chotěbořského úřadu vydával na rekonstrukci mostu stavební povolení i souhlas s užíváním stavby. Rekonstrukce byla součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Zakázku za více než 200 milionů korun zadával Kraj Vysočina. Při pracích, na kterých se podílelo několik firem, se asi 90 let starý most zřítil a usmrtil dělníky pod ním. Kvůli pádu mostu je deset lidí obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Jsou mezi nimi zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu. Hrozí jim vězení od tří do deseti let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď