Krach koaličních jednání v Německu, zemi možná čekají další volby

foto Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová.

Berlín - V Německu v noci na pondělí po více než čtyřech týdnech zkrachovala jednání mezi konzervativci (CDU/CSU), svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o vytvoření nové vládní koalice. Rozhovory překvapivě ukončila liberální FDP a Německo nyní zřejmě čekají předčasné volby. Sociální demokraté (SPD), kteří se dosud podíleli na velké koalici společně s CDU/CSU, potvrdili svůj úmysl odejít do opozice. Podle některých pozorovatelů by v nových volbách už znovu na kancléřku nemusela kandidovat Angela Merkelová (CDU). Prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k dalším rozhovorům.

Koaliční námluvy po zářijových volbách ztroskotaly kvůli přetrvávajícím neshodám, z nichž největší podle dostupných informací panovaly v otázkách migrace a ochrany klimatu. Z kuloárních informací vyplývá, že FDP například u migrace výrazně přitvrdila svůj postoj, čímž podle některých zablokovala možnou dohodu v této otázce.

O ukončení sondovacích rozhovorů novináře informoval šéf FDP Christian Lindner, podle něhož strany nenašly společnou představu o modernizaci země, ani dostatečnou vzájemnou důvěru. "Je lepší nevládnout, než vládnout špatně," řekl v nočním prohlášení. Zástupci CDU a Zelených naznačili, že svobodní demokraté přerušení rozhovorů dopředu plánovali.

"Myslíme si, že jsme byli na cestě, na níž jsme mohli dosáhnout shody," reagovala na krach rozhovorů dosavadní kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová. Týkalo se to podle ní i migrace, která byla předmětem největších sporů.

Prezident Steinmeier prohlásil, že od politických stran očekává připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda. Zodpovědnost, kterou strany nesou, nemohou podle něj jen tak vrátit voličům. "Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo; odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče," komentoval německý prezident, který podle ústavy musí navrhnout Spolkovému sněmu kandidáta na kancléře.

Pozorovatelé ale za nejpravděpodobnější považují předčasné volby; tím spíš, že sociální demokraté (SPD) odmítají účast na vládě a žádná další koalice nepřipadá v úvahu. "S ohledem na volební výsledek z 24. září nejsme k dispozici pro vstup do velké koalice," potvrdil dnes předseda SPD Martin Schulz. "Považujeme za důležité, aby občanky a občané mohli znovu zhodnotit situaci," uvedl také.

Existuje ještě teoretická možnost vzniku menšinové vlády, ale v dějinách spolkové republiky takový kabinet zatím nevznikl, což ale platí také o dosud vyjednávané poměrně nesourodé "černo-žluto-zelené" koalici, pro niž se vžilo označení "jamajská" s odkazem na barvy vlajky karibského státu.

Předčasné volby jsou nyní pravděpodobné i přesto, že si je parlamentní strany většinou nepřejí. V médiích se už dokonce objevují spekulace, že by se volby mohly konat 22. dubna příštího roku.

Evropská komise dnes uvedla, že má plnou důvěru v udržení stability a kontinuity v Německu. Mluvčí komise Margaritis Schinas ale nechtěl spekulovat o tom, jaké důsledky bude mít vývoj v Berlíně na evropskou politickou debatu, například o reformách eurozóny.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona není krach německých koaličních jednání v zájmu Francie. "Přejeme si, v zájmu Německa i Evropy, aby náš hlavní partner byl stabilní a silný, abychom mohli společně kráčet dopředu," uvedl rovněž Elysejský palác.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého v Česku prezident Miloš Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády, je přesvědčen, že Německo směřuje k menšinové vládě a časem možná k předčasným volbám. "Dopad na trhy a na českou ekonomiku neočekávám, v Německu existuje stále velká síla středových stran a existuje shoda ve fiskálních a zásadních ekonomických věcech," řekl Babiš ČTK.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje to, že se německou vládu nedaří sestavit, za špatnou zprávu, stabilní kabinet Německa je podle něj důležitý nejen pro jeho sousedy.

Podle serveru Spiegel Online Merkelová nyní bojuje o své politické přežití. "Krach Jamajky je jejím krachem, protože se ukázalo, že metoda Merkelové - spojení bezmezného pragmatismu a maximální ideologické flexibility - dospěla ke svému konci," píše server.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď