Kovařík: Chtěl bych posílit vztahy se Spojeným královstvím po brexitu

foto Český europoslanec Ondřej Kovařík za hnutí ANO

České předsednictví bude mít unikátní postavení v kontextu aktuálního dění a války na Ukrajině. V předsednickém triu Francie, Česko, Švédsko jsme jediní ze střední Evropy. Otázka bezpečnosti, migrace, ale i ekonomické nebo humanitární pomoci bude rezonovat, čeká europoslanec za ANO Ondřej Kovařík.

Na čem jste už začal pracovat ve druhém funkčním období toho EP? A ve kterých oblastech již víte, že se vaše agenda, případně celá agenda EP, změní a proč?

Plynule navazujeme na předchozí projednávání ve všech výborech. Pokračují práce v přípravě legislativy v oblasti klimatu a dopravy pod hlavičkou Fit fo 55. V mém případě je to především oblast zdanění energetických produktů a také diskuze o možném vzniku tzv. sociálního klimatického fondu či směrnice o energetické účinnosti. Nově jsem se stal členem delegace EP se Spojeným královstvím, kde bych chtěl pracovat na posílení vztahů mezi oběma stranami po odchodu Velké Británie z EU. Nicméně veškeré diskuze a práce jsou výrazně ovlivněny aktuální situací na Ukrajině. Je jasné, že musíme změnit řadu věcí a připravit se na scénář, kdy zcela omezíme vazby, včetně těch ekonomických, s Ruskem. Očekávám poměrně významnou změnu celkového kurzu, jak v rámci EU, tak také celkového mezinárodního prostředí. Pod silným vlivem událostí je mimo jiné i práce na regulaci kryptoaktiv a digitálních služeb, kterými se zabývám dlouhodobě.

Jaký význam přikládáte českému předsednictví v Radě EU?

České předsednictví má význam z pohledu viditelnosti naší země v EU a zároveň i vnímání EU u nás. Česká republika se dostane do prominentní role a věřím, že jí zhostí se vší vážností. Nebude se jednat jen o zajištění běžných úkolů a jednání na půdě EU. Současná krize spojená s válkou na Ukrajině bude vyžadovat řadu klíčových rozhodnutí a předpokládám, že Česko bude v samém centru dění.

Chcete a můžete se sám zapojit do jeho agendy, aby bylo předsednictví úspěšné jako celek?

I když těžiště předsednické funkce leží v Radě Evropské unie, v diskuzi mezi členskými státy, jsem přesvědčen, že se dotýká i nás, poslanců Evropského parlamentu, zvolených v České republice. Za sebe mohu říci, že jsem přípraven české předsednictví podpořit, například ve smyslu plánovaných akcí, či prezentace ČR v rámci EU.

Kam by mělo české předsednictví EU v ideálním případě nasměrovat?

České předsednictví bude mít unikátní postavení v kontextu aktuálního dění a války na Ukrajině. V předsednickém triu Francie, Česko, Švédsko jsme jediná země ze střední Evropy a navíc s historicky přátelskými vztahy s Ukrajinou. Dá se tedy předpokládat, že otázka bezpečnosti, migrace, ale i ekonomické nebo humanitární pomoci bude rezonovat. Můžeme očekávat i připomenutí vztahů se zeměmi západního Balkánu. Celkově na předsednictví připadnou vyjednávání technických politik jako obnovení ekonomiky po covidu, ale např. i součásti zeleného balíčku Fit for 55. V tomto ohledu doufám, že Česká republika přispěje k realistickému nastavení těchto návrhů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď