Koupí vlčího máku dnes lidé přispějí na nahrávání pamětí vojáku

foto Vlčí mák - ilustrační foto.

Praha - Na desítkách míst v Praze a krajských městech si dnes a v sobotu mohou lidé koupit vlčí mák jako připomínku obětí válek a vojáků, kteří v nich bojovali. Zakoupením květu, který je symbolem sobotního Dne válečných veteránů, přispějí na nahrávání vzpomínek vojáků do archivu Paměť národa. Sbírku třetím rokem pořádá organizace Post Bellum, která české dějiny před rokem 1989 dokumentuje.

"Kampaní bychom rádi všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň s pomocí veřejnosti přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou. Dokud je čas," uvedl provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.

Dobrovolníci s kasičkami a vlčími máky se objeví v ulicích Prahy a všech krajských měst. Vedle toho si letos bude možné koupit květ i v řadě knihoven, trafik a obchodů. Do sbírky lze přispět také on-line na webu projektu.

V rámci akce se bude dnes odpoledne v Národní technické knihovně promítat spot ke sbírce a jeden z veteránských příběhů s názvem Dunkerk, který bude vyprávět ředitel a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa. Na pražském náměstí Republiky pak mohou zájemci navštívit po dobu trvání sbírky stánek Paměti národa, kde se mimo jiné dozvědí o projektech Post Bellum.

Svátek věnovaný veteránům se slaví jako připomínka 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří a ukončeny boje první světové války. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích. V Česku se jako významný den slaví od roku 2001.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď