Koupání je na začátku prázdnin z hygienického hlediska většinou bezproblémové

foto Lidé využili slunečného počasí ke koupání v písníku Správčák na okraji města Hradce Králové, 30. června 2022.

Praha - Lidé se i na začátku prázdnin mohou ve většině přírodních nádrží, které kontrolují hygienici, koupat bez obav. Ojedinělou výjimkou je přehrada Sedlice na Pelhřimovsku, v níž je voda nebezpečná pro lidské zdraví kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu. Jako nevhodný ke koupání hygienici od minulého týdne vyhodnotili Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, v Županovicích na Slapské přehradě koupání nedoporučují citlivým lidem kvůli výskytu sinic. V nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku nadále nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, která se projevuje například vyrážkou.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, nedoporučuje ke koupání také přehradu České údolí u Plzně. Na dalších místech je voda zakalená, případně by se lidé měli po koupání osprchovat. U některých vodních ploch se naopak kvalita proti předchozímu rozboru zlepšila. Tak je to třeba u koupaliště Motol v Praze 5, kde byla na začátku června kalná voda, nyní ji ale hygienici ohodnotili nejvyšší známkou. Voda je čistá i v dalších přírodních nádržích v hlavním městě.

Zlepšení hygienici zaznamenali také u rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Zrušili tam zákaz koupání platný od 16. června, voda zde má ale nadále zhoršenou jakost a lidé by se tam měli po koupání osprchovat. To platí například i pro koupaliště v Dolcích u Trutnova, rybník Rosnička na Svitavsku a nádrž Chmelař na Litoměřicku, kde je ve vodě zvýšené množství sinic i chlorofylu. Sprchu hygienici doporučují také po koupání ve třech dalších rybnících na Vysočině - v Kachličce na Havlíčkobrodsku, Domanínském u Bystřice nad Pernštejnem a Koupališti v Novém Městě na Moravě.

Na dalších místech je kvalita vody převážně výborná nebo dobrá. Bez obav se lidé mohou koupat třeba v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, v přehradě Seč na Chrudimsku, na Nových Mlýnech na Břeclavsku, na Slapech a ve středočeských jezerech Poděbrady a Lhota. Voda v Brněnské přehradě má zhoršenou jakost, stále se v ní ale dá koupat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď