Kouč florbalistek Janovský si přeje víc hráček v elitních ligách

foto Mistrovství světa florbalistek - skupina A: ČR - Finsko, 2. prosince v Bratislavě. Češky se loučí po prohraném utkání.

Bratislava - Případný medailový úspěch českých florbalistek na mistrovství světa v Bratislavě opět závisí na tom, zda se jim v klíčovém utkání sejde vše potřebné. Na světových šampionátech mají proti silné trojice Švédsko, Finsko a Švýcarsko v součtu bilanci jediné výhry ve 21 zápasech.

Výsledek 3:2 proti Švýcarkám v St. Gallenu v roce 2011 v boji o bronz zajistil Češkám dosud jedinou medaili. Podle trenéra Miroslava Janovského chybí ke smazávání rozdílů i působení většího počtu reprezentantek v kvalitních zahraničních soutěžích.

Ze současného kádru v nich hrají jen dvě - Eliška Krupnová ve švédském klubu Pixbo Wallenstam a Denisa Ratajová ve finském SB-Pro. "Je to stoprocentně nevýhodou. České prostředí bohužel na top florbal připravit úplně nedokáže. Snažíme se pak některé věci řešit jako v Potěmkinově vesnici. Dotažením taktiky až na samou hranu se snažíme dotáhnout soupeře, kteří jsou dovednostně i pohybově přeci jen kus nad námi," řekl Janovský.

Jeho tým v sobotu prohrál s Finskem 1:5, v dlouho vyrovnané bitvě selhal v ofenzivě a dostával i laciné góly. Přes maximální snahu to byla desátá prohra s Finkami z deseti soubojů na MS. Z 36 duelů vyhrály Finky 28 a jen pětkrát odešly poraženy. Naposledy to bylo loni v listopadu na Euro Floorball Tour v Schaffhausenu.

V Bratislavě šlo i o to, kdo se v případném semifinále vyhne suverénním Švédkám, které prakticky nemají konkurenci. Češky s nimi na MS prohrály všechny čtyři dosavadní zápasy při skóre 7:38. Z celkových 26 vzájemných klání dosáhly jen jednou na remízu. Před dvěma roky na šampionátu v Tampere se Švédkami utrpěly dokonce debakl 2:17.

Nad Švýcarskem vyhrály Češky jednou ze sedmi soubojů na MS. V listopadu je v generálce na Euro Floorball Tour v Malmö zdolaly 6:5 po nájezdech a z celkových 40 duelů si polepšily na šest výher, vedle kterých dosáhly na čtyři remízy.

Příklad Krupnové a Ratajové, které hrají v elitních klubech třetí sezonu, by podle Janovského mohl být dalším krokem k vylepšení této tristní bilance. "Nám působení Elišky Krupnové a Denisy Ratajové v zahraničí ohromně pomáhá, protože je vidět, že jsou skvěle připravené. Ve většině případů jsou lepší než nejlepší zahraniční hráčky," uvedl kouč.

"Máme doma řadu opravdu talentovaných hráček, ale potřebovaly by víc té mezinárodní konfrontace - odejít do zahraničí a být tam jako Eliška a Denisa nějakou tu sezonu. Věřím, že bychom v těch zápasech se světovou špičkou byli lepší, než jsme byli v duelu proti Finsku. V něm jsme nebyli špatní, ale zápas jsme prohráli," doplnil Janovský.

Na minulém šampionátu v roce 2015 v Tampere bylo v českém kádru šest legionářek. "Bylo to hodně znát, ale na druhou stranu je nutno si připomenout, že ty hráčky tam odešly tři měsíce před mistrovstvím světa. Pak se většina vrátila, ale Eliška i Denisa tam další dva roky působily. Nasály severský způsob tréninku i zápasu a drilu a to dělá ten rozdíl. Věřím, že i turnaj v Bratislavě přispěje k tomu, aby některé hráčky odešly rozvíjet svou kariéru ciziny," dodal Janovský.

Chápe, že vydat se do zahraničí v amatérském sportu i kvůli studiu či práci není jednoduché. "Aby zahraniční klub angažoval českou hráčku i za zajímavých finančních podmínek, musí znamenat, že je připravena a musí být přínosem. To, že je jich tak málo, je i z toho důvodu, že ony tady musí přetrhat vazby a odejít do zahraničí. Pak je to také výkonnost," řekl.

Krupnová ve Švédsku dostudovala magisterský obor farmakochemie a už v přípravě na státnice chodila osm hodin denně do práce. Ve stejné firmě by ráda pokračovala. "Rozhodně si florbalem nevydělávám. Jestli si někdo myslí, že bereme peníze, tak bereme, ale je to spíš symbolické a úsměvné," uvedla Krupnová.

Přesto pro florbalový růst doporučuje dostat se do nejlepší ligy světa. "Přála bych si, aby nás tam bylo aspoň pět, protože si myslím, že některé hráčky by na to měly. Je to o něčem jiném než česká nebo švýcarská liga. Možná i o několik tříd vyšší než finská. Několik hráček z reprezentace by mělo na střed tabulky a i tak by v těch týmech rostly," dodala Krupnová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď