Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí je po rekonstrukci

foto Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli 26. září 2019 restaurovaný Kostel sv. Trojice.

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Ve Valašském Meziříčí se dnes slavnostně otevřel po rekonstrukci Kostel sv. Trojice. Památkově chráněný polodřevěný kostelík pocházející z druhé poloviny 16. století spravuje Muzeum regionu Valašsko. Stavební práce začaly loni v únoru, trvaly do letošního srpna. Akce si vyžádala náklady ve výši 12 milionů korun, řekl ČTK ředitel muzea Tomáš Vitásek. Veřejnosti se kostel otevře před Vánocemi.

Kostel byl již ve špatném stavu, trpěl zejména zatékáním přes rozpadající se šindelovou střechu. Vlhkostí bylo poškozeno i obvodové zdivo a základové trámy dřevěné části kostela.

Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli 26. září 2019 restaurovaný Kostel sv. Trojice. "Kostel prošel rozsáhlou rekonstrukcí, mezi nejzásadnější opravy patřila bezesporu výměna šindelové střechy kostela a ochozu, dále to byla výměna základových trámů, trámů roubení v dřevěné části kostela a oprava dřevěné konstrukce kůru a střechy," uvedl ředitel. Opraveny byly také omítky, vyměněna elektroinstalace. Rekonstrukce zahrnovala i předláždění podlahy kostela a ochozu i zbudování drenážního systému pro odvodnění stavby okolo kostela.

"Důležitou součástí stavby byly restaurátorské zásahy, ty spočívaly v opravě a pozlacení křížů na střeše kostela, opravě dveří, kde byly doplněny klapačky a byly zrestaurovány kovářské a zdobné cínované prvky, zámky na dveřích, kamenná ostění a mříže," uvedl ředitel.

Náročná podle něj byla zejména výměna základových trámů, dřevěnou část kostela bylo třeba nadzvednout, vybudovat základy a na ně dát novou trámovou konstrukci. Pro kostel se vyráběly ve vesnici u Vsetína tisíce kusů jedlových ručně dělaných šindelů. "Mezi další speciální technologie můžeme zařadit třeba použití románské omítky, která zabraňuje průniku venkovní vlhkosti do zdiva, zevnitř ven ovšem vlhkost propustí," uvedl ředitel.

Na rekonstrukci dal 10,1 milionu korun Zlínský kraj, muzeum je jeho příspěvkovou organizací. Z rozpočtu muzea šlo 1,2 milionu korun a 700.000 korun dalo ministerstvo kultury. Muzeum plánuje také revitalizaci okolní zahrady a přilehlého pozemku. Nyní rovněž repasuje okna na vsetínském zámku a rekonstruuje zámek Kinských ve Valašském Meziříčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď