Košt ovocných pálenek a kysaného zelí se vrátil do Mikulčic po tříleté pauze

foto Dvacátý ročník Koštu ovocných pálenek a kysaného zelí, 21. ledna 2023 v Mikulčicích na Hodonínsku.

Mikulčice (Hodonínsko) - Po dvou vynechaných ročnících se letos do Mikulčic na Hodonínsku vrátil Košt ovocných pálenek a kysaného zelí. Lidé mohli ochutnat 1200 vzorků pálenek, likérů a macerátů nejen z jižní Moravy a Čech, ale také ze Slovenska, Polska, Chorvatska a Austrálie. Nabídku doplnily místní speciality z domácích škvarků nebo kysaného zelí. Jak ČTK řekl za pořádající Gurmány Mikulčice Vít Pavka, do soutěže přihlásilo své tekuté vzorky i 128 místních, jejichž úrodu v roce 2021 zdecimovalo tornádo.

Fotogalerie

"Hodnotící komise zasedly už před dvěma týdny, celkem 96 odborníků hodnotilo přes 1200 vzorků rozdělených do 14 kategorií. Celkovým šampionem soutěže zvolili hruškovici od pěstitele ze Strážnice," uvedl Pavka.

Nejhojněji zastoupeny byly mezi vzorky slivovice, kterých se sešlo 269, nejstarší k ochutnání byla pálenka z durancií ročníku 1994. Kromě klasické švestkovice, hruškovice a meruňkovice byly ve skupině netradičních zastoupeny i pálenky z melounu, dřínu, borůvek, moruše, ale také destiláty z kukuřice a rajčat.

V minulých letech si lidé u vstupu zakoupili degustační bločky po pěti korunách, za které pak mohli jednotlivé vzorky ochutnávat. Pro letošek ale pořadatelé zvolili jiný způsob. "Lidé už se nechtějí otravovat s jednotlivými bločky. Proto jsme letos zavedli sdružené vstupné, v němž je kromě příspěvku na muziku a energie zahrnuta i cena ochutnávky. Za jednu osobu činí vstupné 350 korun a lidé tu mohou ochutnávat až do 21:00," uvedl Pavka.

Mikulčice na Hodonínsku byly v červnu 2021 jednou ze čtyř obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, které nejhůř poškodilo tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu. Při tornádu zemřelo šest lidí, zničeno bylo 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď