Korunovační klenoty si první den prohlédlo téměř 4200 lidí

foto V katedrále sv. Víta začala výstava korunovačních klenotů, 17. ledna 2023, Praha.

Praha - Velký zájem veřejnosti provázel od rána výstavu korunovačních klenotů, která dnes začala v chrámu svatého Víta na Pražském hradě. První návštěvníci čekali na možnost prohlédnout si vzácné klenoty a relikvie od 06:00. Celkem během dneška do katedrály přišlo téměř 4200 lidí. Cennosti spolu s lebkou svatého Václava budou v katedrále k vidění do 21. ledna. O vystavení klenotů rozhodl dosluhující prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky.

Svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko, zlatý ostatkový kříž a korunovační meč jsou vystaveny ve střední části hlavní lodi chrámu. V samostatné vitríně si mohou zájemci prohlédnout i korunovační plášť. Lebku svatého Václava mohou vidět přímo v kapli, kde jsou uloženy jeho ostatky.

První návštěvníci začali do chrámu přicházet krátce po 09:00. Kromě standardní kontroly u vstupu do areálu Pražského hradu museli podstoupit i prohlídku u vchodu do katedrály. Mezi prvními byla i rodina s dětmi z Prahy. "Manžel čekal ve frontě před Hradem zhruba od šesti," řekla návštěvnice ČTK. Jí i dětem se výstava velmi líbila.

Hned vzápětí dorazily i dvě třídy prvního stupně základní školy ve Vysočanech. I jejich učitelka si musela přivstat a do fronty se zařadit již před 07:00. "Byla jsem s dětmi na výstavě klenotů i před pěti lety, byly nadšené," uvedla. Dodala, že tehdy však pro školy existoval rezervační systém.

Krátce po 08:00 čekaly už v jižních zahradách Pražského hradu podle redaktorky ČTK zhruba dvě stovky lidí. Na nádvoří ke katedrále je začali pořadatelé vpouštět zhruba v 08:45. Lidé, kteří dorazili po osmé hodině si již ve frontě počkali zhruba hodinu a půl.

Podle mluvčího Kanceláře prezidenta republiky Víta Nováka byl o výstavu značný zájem, lidé ve frontě stáli dvě až tři hodiny. Celkem jich turnikety prošlo 4196, přes pěti lety jich v první den výstavy bylo asi o tisíc méně. Pro zahřátí a občerstvení jim pracovníci Hradu nabízeli ve stánku v Jižních zahradách zdarma čaj. Vzhledem k počtu čekajících lidí hradní kustod přestal kolem 16:45 další návštěvníky do zahrad pouštět s vysvětlením, že by již do zavírací hodiny prohlídku nestihli. Všechny čekající ale podle Nováka pracovníci Hradu na výstavu pustili, poslední si ji prohlédli v asi 17:20.

Výstavu provází značná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu.

Stejně jako v minulosti je vstup na výstavu zdarma a přednostní vstup mají návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem ZTP či ZTP/P. Trasa prohlídky vede jižními zahradami z Opyše přes Býčí schodiště na třetí nádvoří k hlavnímu vstupu do katedrály.

Korunní komoru v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kde se uchovávají české korunovační klenoty, otevřelo v pondělí sedm klíčníků. Klenoty z ní poté klíčníci spolu s památkář vynesli a vybalili z jejich schrán.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď