Koruně v závěru týdne došel dech, oslabila k euru i dolaru

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám, předtím přitom díky optimismu na finančních trzích čtyři dny posilovala. Dnes v 17:00 se obchodovala na 27,34 Kč/EUR a na 25,10 Kč/USD, proti čtvrtku tak ztratila k euru 19 haléřů a k dolarů 29 haléřů. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražská burza dnes opět změnila směr a téměř smazala čtvrteční ztrátu. Index PX vzrostl o 0,84 pct na 877,01 bodu. Téměř 4,5 pct přidaly akcie Avastu.

Finanční trhy byly tento týden podle Jany Steckerové z Komerční banky pozitivně naladěné, euro vůči dolaru za první čtyři dny týdne posílilo o dvě procenta. V závěru týdne však evropské měně již došel dech a o 0,4 procenta oslabila na 1,090 USD/EUR, podotkla.

Z optimismu na světových finančních trzích a z posilování eura vůči dolaru těžily podle ní i regionální měny. Stejně jako jednotná evropská měna si největší zisky připisovaly od pondělí do čtvrtka. "Koruna začínala tento týden na 27,70 Kč/EUR. Ve čtvrtek to bylo již o 60 haléřů méně. Stejně jako euru ani jí ale síly nevydržely a v závěru týdne již začala ztrácet," uvedla Steckerová.

"Ústup nad 27,30 za euro přichází i po dalším odmítnutí možnosti záporných sazeb ze strany guvernéra (ČNB Jiřího) Rusnoka," doplnil Tomáš Vlk z Patria Finance. O tom, že záporné sazby si dokáže představit jen obtížně, mluvil dnes Rusnok v rozhovoru pro Ekonomický Magazín. Naposledy ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta 7. května. Cílem snižování sazeb je zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

Pražská burza dnes opět změnila směr a téměř smazala čtvrteční ztrátu. Index PX vzrostl o 0,84 procenta na 877,01 bodu. Bezmála 4,5 procenta přidaly akcie dodavatele antivirových programů Avast, o víc než dvě procenta posílily cenné papíry pojišťovny VIG a výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

"Pražská burza v tomto týdnu pravidelně střídala růsty s poklesy a v tomto trendu pokračovala i dnes. Po včerejší (čtvrteční) ztrátě tak v závěru týdne posílila," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Index PX otevřel sice slabší ve srovnání se čtvrtečním závěrem, pak ale prakticky celý obchodní den neznal jiný směr než vzhůru, doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Akcie Avastu si polepšily o 4,48 procenta na 152,75 koruny. Cenné papíry VIG zdražily o 2,23 procenta na 495,80 koruny a firmě PFNonwovens vzrostly o 2,06 procenta na 692 korun. Mírně stouply také akcie energetické společnosti ČEZ o 0,21 procenta na 478 korun.

Dolů zamířily cenné papíry bank. Nejvýraznější ztráta postihla Erste Bank s poklesem o 1,24 procenta na 495,80 koruny. Akcie Komerční banky ubraly 0,99 procenta na 501 korun, Monetě Money Bank klesly o 0,61 procenta na 48,85 Kč.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,15 27,34
Kč/USD 24,81 25,10

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu stouply o 1,1 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 1,1 procenta na 877 bodů. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, největší pokles postihl akcie výrobce nápojů Kofola. Předchozí týden akcie oslabily o téměř dvě procenta.

"Investoři poutali pozornost na epidemiologický vývoj s podtextem rozvolňování opatření spojených s covid-19, opětovné jiskření mezi USA a Čínou, dění v Hongkongu a končící výsledkovou sezonu. Hlavně pokračování stabilizace na epidemiologickém poli přispělo ke korekci poklesu z předchozího týdne. Konkrétně akciové indexy vykázaly růst o 2,7 procenta v případě amerického indexu S&P 500. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 rostla o 7,1 procenta," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byl Pegas Nonwovens s vzestupem o 10,5 procenta na 692 Kč. Společnost byla bez jakýchkoliv zpráv. Vzhledem k nízké likviditě stačí menší objednávka pro výraznější zvýšení rozkolísanosti. Navíc se cena akcie nadále držela poměrně nízko i přes to, že nemá větší ovlivnění koronavirem.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Kofola (o 2,5 procenta na 233 Kč). Kofola již ke konci předešlého týdne zveřejnila solidní čísla za první čtvrtletí ale současně varovala, že druhé čtvrtletí bude výrazně zasaženo situací kolem pandemie v sektoru. To vede management k úsporným opatřením.

Příští týden bude zkrácený pro USA a Velkou Británii o pondělní svátky. Trh bude nadále sledovat dění kolem pandemie, výměnu názorů mezi USA a Čínou, končící výsledkovou sezonu a technicky páteční převážení indexů MSCI. "Očekáváme, že by mohlo jít o poměrně klidný týden bez výraznějších výkyvů do čtvrtka. Avšak páteční převážení indexů MSCI sebou tradičně přináší vyšší objemy i rozkolísanost," dodal analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď