Koruna zůstává nejsilnější vůči euru od začátku epidemie

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve středu vůči euru stagnovala na hodnotě 25,55 Kč/EUR. Česká měna se tak drží kolem nejsilnějších hodnot ze začátku loňského března, kdy v Česku propukla epidemie koronaviru. K dolaru dnes okolo 17:00 oslabila o 14 haléřů na 21,15 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza posílila.

Silnější koruně pomohly v těchto dnech mimo jiné údaje o dubnové inflaci, která meziměsíčně stoupla o 0,5 procenta. V meziročním srovnání se dostala na 3,1 procenta z březnových 2,3 procenta, což bylo nejvíc od loňského září. České měně také podle analytiků pomáhají zprávy o rozvolňování protiepidemických opatření a návratu k běžnému životu.

"Koruna v prostředí nižší obchodní aktivity dnes v podstatě stagnovala mírně nad 25,50 CZK/EUR, kam se dostala po jestřábím vyznění posledního zasedání ČNB a po vyšších číslech tuzemské inflace za duben. Koruna je tak nejsilnější od vypuknutí pandemie," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Bankovní rada České národní banky minulý týden podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Změnu sazeb očekávají ekonomové až ve druhé půlce roku s odkazem na dřívější vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že rada zahájí debatu o změně sazeb po srpnovém zasedání. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Index pražské burzy PX stoupl o 0,39 procenta na 1110,26 bodu. K růstu burze pomohly třeba posilující akcie softwarové společnosti Avast nebo bankovní skupiny Erste, vyplývá z webu burzy.

Nahoru burzu táhly mimo jiné cenné papíry Avastu, které dosáhly nejvýraznějšího růstu a zároveň i jednoho z největších objemů obchodů z hlavních emisí pražské burzy. Připsaly si 1,20 procenta na 135,30 koruny. Druhý největší růst zaznamenala další z nejobchodovanějších emisí, akcie Erste. Cenné papíry banky zdražily o 1,06 procenta na 820,80 koruny.

Burza posílila navzdory tomu, že většina hlavních emisí dnes oslabovala, či stagnovala. Většímu růstu burzy bránil třeba pokles akcií Moneta Money Bank, které dosáhly největšího objemu obchodů z hlavních emisí. Akcie Monety odepsaly 0,33 procenta na 75,35 koruny. Největší propad postihl cenné papíry výrobce lihovin Stock, a to o 2,06 procenta na 80,80 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,55

25,55

Kč/USD

21,01

21,15

 

 Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď