Koruna zpevnila vůči dolaru a mírně oslabila k euru

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek zpevnila vůči dolaru a mírně oslabila k euru. K 17:00 posílila koruna oproti předchozímu závěru k dolaru o deset haléřů na 23,09 Kč/USD a oslabila k euru o dva haléře na 25,07 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dále prohloubila své čtvrteční ztráty.

"Závěr týdne byl ve znamení negativních zpráv z USA a Číny. Obavy z dopadu koronaviru na reálnou ekonomiku a slabší data z amerického průmyslu vyvolaly skokové oslabení akciových trhů, zvýšenou poptávku po státních dluhopisech a oslabení amerického dolaru," popsal vývoj na měnových trzích analytik Komerční banky František Táborský. "Regionální měny však světové dění v závěru týdne ignorovaly a vydaly se každá svojí cestou," doplnil.

Burzovní index PX v pátek oslabil o 0,71 procenta na 1089,32 bodu. Do minusu ho táhly hlavně akcie technologické firmy Avast a Erste Bank. Opačným směrem působily na index cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo banky Moneta.

Z hlavních titulů pražské burzy dnes nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie společnosti Avast. Jejich cena klesla o 2,24 procenta na závěrečných 131 korun za kus.

Do minusu, a to o 1,3 procenta, zamířily také cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Nedařilo se ani likérce Stock a Komerční bance, které zaznamenaly pokles o 1,35, respektive 1,2 procenta.

Opačným směrem, tedy k zisku, zamířily cenné papíry společnosti ČEZ nebo Monety. Akcie polostátní energetické firmy ČEZ zpevnily o 0,36 procenta na 500 korun. Emise Monety si polepšila o 0,42 procenta na 84,45 Kč za akcii.

Akcie oslabily i za celý uplynulý týden, index PX klesl o 1,1 procenta k hranici 1090 bodů. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se zhodnotily akcie mediální skupiny CME, naopak největší pokles postihl akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie klesly o 0,7 procenta.

"Osmý týden letošního roku se nadále nesl ve stínu dění kolem koronaviru. Investoři sledovali především šíření nemoci mimo území Číny. Akciové indexy se trochu zatřásly především proto, že se situace kolem koronaviru nedaří stabilizovat. Konkrétně pak index S&P 500 vykázal za týden pokles o 1,3 procenta, podobně Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 o 1,2 procenta. Domácí index PX následoval západní trhy," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne byla nejvíce rostoucí akcií CME, která přidala 1,4 procenta na 103,8 Kč. Akcie se obešla bez výraznější kurzotvorné informace. Vzhledem k nabídce PPF na sloučení se cena na pražské burze pohybuje v závislosti na vývoji směnného kurzu koruny k dolaru a odhadované ceny financování.

Naopak nejvíce klesajícím titulem domácího trhu byl Avast s propadem o 4,4 procenta na 131 Kč. Firma byla bez bez kurzotvorných informací, investoři očekávají zveřejnění výsledků příští týden.

Pro příští týden se hlavní téma zájmu investorů bude opět týkat dění kolem koronaviru. Trh čeká na finální řešení, respektive na nalezení léku, který by byl efektivní. Další šíření mimo Čínu může trhy znervózňovat. "Navíc jsme na akciových trzích stále poblíž historických maxim, a proto zvýšená opatrnost je na místě," upozornil analytik.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,05 25,07
Kč/USD 23,19 23,09

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď