Koruna zpevnila na 25,65 Kč/EUR, je nejsilnější od loňského února

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Koruna v pátek vůči euru zpevnila o deset haléřů na 25,65 Kč/EUR a je nejsilnější od loňského února. K dolaru česká měna posílila o 23 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,12 Kč/USD. Dolar je tak nejlevnější od poloviny letošního února. Posilovala také pražská burza, index PX uzavřel na nejvyšší hodnotě za poslední skoro rok a čtvrt.

"Tento týden vycházel koruně na jedničku a páteční obchodování vše završilo," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Koruna podle něj profitovala ze čtvrtečního jednání rady České národní banky (ČNB), respektive z vyšších tržních korunových sazeb, a tedy i atraktivnějšího úrokového diferenciálu.

Rada sice nechala úrokové sazby beze změny, ale guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že se radní k debatě o sazbách vrátí pravděpodobně již na příštím jednání. Je přesvědčen, že sazby se letos zvýší, ale nechtěl odhadovat kolikrát.

"ČNB je ochotná začít zvyšovat úrokové sazby mnohem dřív než ostatní centrální banky. Ačkoliv se tak stane až za několik týdnů nebo měsíců, sázky na posílení koruny tím rostou," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Optimismus na trhu udržela data za březen, která dnes ráno zveřejnil Český statistický úřad. "Příjemným překvapením byly zejména dnešní statistiky průmyslové produkce. Samotná výroba výrazně překonala tržní očekávání, když vykázala meziroční vzestup o 14,9 procenta," dodal Vejmělek. 

Pražská burza v pátek hlavně díky růstu bankovních emisí posílila. Index PX stoupl o 1,22 procenta na 1109,87 bodu, což je to jeho nejvyšší závěrečná hodnota za skoro rok a čtvrt. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Ze 13 titulů ovlivňujících hodnotu index PX jich deset zakončilo dnešní obchodování v zisku. Jedna emise stagnovala a dvě skončily se ztrátou.

Nejvýraznější růst zaznamenaly akcie banky Moneta. Jejich cena stoupla o tři procenta na 77,35 koruny. Banka ve čtvrtek večer oznámila uzavření rámcové smlouvy o podmínkách spojení s AirBank a dalšími společnostmi z finanční skupiny PPF.

Na burze se dnes dařilo i dalším dvěma bankovním titulům. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 1,81 procenta na 675 Kč a akcie bankovní skupiny Erste po zpevnění o 1,24 procenta uzavřely obchodování s cenou 800 Kč za kus.

Více než procentní nárůst si dnes připsala také emise energetické společnosti ČEZ. Její závěrečná cena byla 602,50 Kč za akcii.

Výraznějšímu nárůstu indexu PX bránily cenné papíry nápojářské společnosti Kofola a pojišťovny VIG. Akcie Kofoly oslabily o 0,7 procenta na 282 Kč, emise VIG klesla o 0,17 procenta na 587 Kč za akcii.

Akcie na pražské burze posílily i za celý uplynulý týden, když index PX stoupl o 0,9 procenta na 1109,9 bodu. Nejvíce přidaly opět akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles naopak postihl akcie Monety. Předchozí týden akcie stouply o 1,2 procenta.

"Pražská burza během prvního květnového týdne navázala na předešlý nárůst," řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Hlavními tahouny růstu se staly především akcie Erste Bank a Komerční banky. Akcie Erste bank poskočily o 4,7 procenta, když i nadále setrvávaly pod vlivem pozitivního sentimentu v západoevropském finančním sektoru. Akcie Erste tak od začátku roku připisují více než dvacetiprocentní zisk.

Stranou optimismu zůstávaly s poklesem o 3,3 procenta na 77,3 Kč akcie Monety, jejichž kurz primárně určuje proces sloučení s bankovními aktivy PPF. Vedení Monety oznámilo, že s PPF dosáhlo rámcové dohody o nastavení parametrů chystané transakce, které se však nijak významně nelišily od prvotních návrhů PPF. "Investoři tak zřejmě očekávají, že krátkodobý potenciál akcií Monety bude ohraničen úrovní 80 Kč na akcii a na trhu jsme byli svědky převažujícího prodejního zájmu," podotkl Vávra.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Pátek kolem 17:00

Kč/EUR

25,75

25,65

Kč/USD

21,35

21,12

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 1. srpna 2021

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď