Koruna zpevnila k euru i dolaru, pražská burza zamířila vzhůru

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 posílila koruna oproti předchozímu závěru k euru o 17 haléřů na 26,15 Kč/EUR a k dolaru o 35 haléřů na 21,97 Kč/USD. K dolaru tak koruna smazala téměř všechny ztráty, které zaznamenala za uplynulý týden. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza smazala část ztrát z předchozích dvou dní.

Koruna se začátkem minulého týdne dostala podle serveru k euru na 26,05 Kč/EUR a k dolaru až na 21,87 Kč/USD. K euru tak byla nejsilnější od vyhlášení nouzového stavu v Česku kvůli koronaviru letos v březnu. K měně USA pak byla koruna dokonce nejsilnější od konce září 2018. Ve druhé polovině minulého týdne a také během tohoto týdne pak sice česká měna velkou část zisků ztratila, ale dnes zejména k dolaru většinu ztrát smazala.

Burzovní index PX v pátek zpevnil o 0,47 procenta na 908,09 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně bankovní tituly. Naopak nedařilo se akciím Avastu či energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ze 12 emisí, které ovlivňují hodnotu indexu, polovina uzavřela obchodování v zisku. Další dva tituly stagnovaly. Nejvýraznější růst si připsaly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste, které zdražily o 2,43 procenta na 548,80 Kč za kus.

Dařilo se i dalším dvěma bankovním titulům. Akcie Komerční banky zpevnily o 1,3 procenta na 544 Kč a cenné papíry Monety si polepšily o 0,55 procenta na 55,10 koruny.

Mimo finanční sektor uzavřela dnešní obchodování v plusu například likérka Stock. Její emise zdražila o 1,71 procenta.

Naopak ke ztrátovým titulům se zařadil Avast nebo ČEZ. Akcie technologické firmy Avast odepsaly 0,8 procenta a uzavřely obchodování s cenou 161 Kč. Cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ oslabily o více než půl procenta na 453,50 koruny za kus.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily, index PX stoupl o 1,3 procenta na 908,1 bodu. Největší pokles postihl akcie elektrárenské skupiny ČEZ, naopak největší růst zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste. Předchozí týden akcie klesly o 1,8 procenta.

Pražská burza za absence významnějších domácích impulzů v posledním prázdninovém týdnu kopírovala pozitivní vývoj na globálních akciových trzích, řekl ČTK makléř Wood and Company Vladimír Vávra. Růst podle něj táhly především bankovní akcie, které těžily z lepšící se nálady v sektoru.  

"Tento týden oslabil hlavní index pražské burzy prakticky jen ve čtvrtek. Za celý týden tak skončí více jak procento v plusu. Většina akcií skončila v týdenním hodnocení výše. Prapor burzy držely zejména finanční instituce. Ve srovnání s okolními burzami je Praha tento týden lepší než Budapešť, srovnatelná s Varšavou, ale horší než Vídeň," doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

V Praze si nejlépe vedly akcie Erste, které poskočily o 5,54 procenta, Komerční banka přidala tři procenta a akcie Moneta Money bank si polepšily o dvě procenta. Nedařilo se naopak akciím společnosti ČEZ, které oslabily o 2,3 procenta, podotkl Vávra.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 26,32 26,15
Kč/USD 22,32 21,97

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď