Koruna znovu zpevnila, burza je nejsilnější od začátku pandemie

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna pokračuje v posilování, vůči oběma hlavním světovým měnám je nejsilnější od poloviny března. Podle analytiků je to ale dočasný trend. K euru si v úterý koruna polepšila o 27 haléřů na 26,54 Kč/EUR, vůči dolaru zpevnila o 34 haléřů na 23,73 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online kolem 17:00. Pražská burza je nejsilnější od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem.

Koruna posiluje navzdory pokračujícím negativním dopadům pandemie koronaviru na tuzemskou ekonomiku. Podle dnešního zpřesněného odhadu statistiků klesl hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Jde o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010. Podle ekonomů jsou údaje jen předzvěstí ještě horšího vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí, kdy se plně projeví restriktivní opatření proti šíření nemoci covid-19.

Jana Steckerová z Komerční banky soudí, že posilování koruny může být velmi krátké. "Považujeme současné hodnoty domácího kurzu za fundamentálně neodůvodněné a v následujících dnech očekáváme korekci," uvedla.

Českou měnu podle ředitelky Next Finance Markéty Šichtařové tlačí k ziskům optimistická nálada na trzích i nedávná vyjádření zástupců České národní banky (ČNB). Například guvernér Jiří Rusnok řekl, že je přesvědčen, že koruna po logické fázi oslabení zase posílí na rozumnou hladinu a intervence ČNB nebudou nutné. "Počítáme s tím, že ČNB může ještě lehce snížit své úrokové sazby až na 0,05 procenta, ale pod nulu už nepůjde. Koruna tak může přidat ještě mírné zisky, než ji zejména špatná data z průmyslu donutí vzdát se části posledních zisků," poznamenala Šichtařová.

Burzovní index PX v úterý stoupl o 1,56 procenta na 921,82 bodu. Vyšší byl naposledy 6. března. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. První potvrzené případy nemoci covid-19 způsobované koronavirem se v Česku objevily 1. března. Vláda poté kvůli šíření koronaviru začala omezovat volný pohyb, obchod a podnikání, na což reagovala burza prudkým propadem.

Pád po začátku koronavirové krize v České republice srazil index pražské burzy z více než tisícovky bodů na začátku března až na 690 bodů zhruba v polovině března. V následujících měsících Index PX kolísal, ale postupně se vyšplhal až nad 900 bodů na přelomu května a června.

K dnešnímu růstu přispěly akcie bankovní skupiny Erste, které zaznamenaly největší objem obchodů a nejvýraznější posílení z hlavních emisí pražské burzy. Zdražily o 5,47 procenta na 574,80 koruny, což je jejich nejvyšší cena od 13. března.

Posílení zaznamenala většina hlavních emisí burzy. Kromě Erste si polepšily také třeba cenné papíry Komerční banky o 2,51 procenta na 531 korun nebo akcie energetické firmy ČEZ o 1,03 procenta na 489 korun. V červených číslech naopak skončily například akcie mediální skupiny CME, které oslabily o 2,33 procenta na 96,30 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,81 26,54
Kč/USD 24,07 23,73

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď