Koruna v závěru týdne stagnovala k oběma hlavním světovým měnám

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká koruna v závěru týdne stagnovala. Vůči dolaru v pátek zůstala na čtvrteční hodnotě 22,98 Kč/USD. K euru česká měna oslabila pouze o haléř, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 25,81 Kč/EUR. Pražská burza smazala část čtvrtečních ztrát.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové koruně nezbývá vzhledem ke čtvrtečním výsledkům jednání ČNB nic jiného, než přešlapovat na místě. "Stále platí, že v tomto roce může stále dojít k žádnému, ale klidně i ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Bude hodně záležet na tom, co se stane v nejbližších měsících," uvedl ve čtvrtek guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Sázky na další letošní zvýšení úrokových sazeb ČNB jsou proto dost nejisté, míní Šichtařová. "To bude platit i pro korunu, která za této situace nebude moci posilovat," dodala.

Burzovní index  PX v pátek stoupl o 0,16 procenta na 1074,39 bodu. Vzhůru mu pomohl růst akcií mediální skupiny CME či Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Akcie CME zdražily o 3,37 procenta na závěrečných 92 korun. Cenné papíry Komerční banky, které dnes byly nejobchodovanějším titulem pražské burzy, zpevnily o více než půl procenta na 940 korun za kus.

Dařilo se také emisím telekomunikační společnosti O2 Czech republic a bankovní skupiny Erste. Akcie O2 zdražily o 0,6 procenta, cenné papíry Erste si připsaly 0,53 procenta.

Naopak do červených čísel se dnes dostaly Avast nebo Moneta Money Bank. Akcie technologické firmy Avast zlevnily o 1,7 procenta na 86,50 Kč za kus, emise Monety odepsala 0,31 procenta na 79,40 koruny.

Za celý uplynulý týden akcie oslabily, když index PX ztratil 0,5 procenta na 1074,5 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejhůře vedlo akciím výrobce antivirových programů Avast, naopak nejvíce posílily akcie mediální skupiny CME. Předcházející týden české akcie posílily o téměř procento.

"V posledním březnovém týdnu se investoři opětovně zajímali o dění kolem brexitu. Situace se dále komplikuje, protože otěže do svých rukou převzal parlament. Obchodování v zámoří zůstávalo rozkolísané, ale za celý týden vyznělo pozitivně, když si americké indexy připsaly více jak 1,2 procenta. Německý DAX následoval zámoří a připsal si 1,5 procenta. Domácí burza zaostávala za kladným vyzněním západních sousedů," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníšek.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,80 25,81
Kč/USD 22,98 22,98

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď